"Няма как централната власт да изземва функциите на общините у нас", каза пред Радио „Фокус“ старши изследователят Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
Той каза още, че даването на собствен ресурс на общините ще им помогне да работят по-добре.
За да се случи това обаче е необходимо част от растежа на местно равнище да остава в общината като приход, обясни Ганев.
„Затова предлагаме 1/5 от доходите да остават в общините. Всяко работно място и всяка покачена заплата да се отразява в бюджета на общината. Ако това стане, ще видите как местните власти ще се активизират и ще говорят не просто за усвояване на европейски средства, а за привличане на инвеститори, по-добра среда, сътрудничество със съседни новини. Хубаво е да се обърне повече внимание в тази насока“, коментира той. Според Петър Ганев това би удвоило собствения ресурс на общините. Той каза още, че след края на втория тур на местните избори, ИПИ ще връчи в Министерски съвет отворено писмо със заявка за отваряне на подобен дебат. Той обясни, че в столицата има по-голяма фискална свобода, заради многото сделки с имоти и такса смет. В по-малки областни градове като Габрово, собствените приходи слизат на около 20-30% от бюджета. Ганев даде пример и с още по-малък град като Правец. По думите му собствените приходи там биха били около 20%, което го прави тотално зависим от трансферните политики. Единствено курортните градове, заради малките си размери и многото сделки с имоти, както и облагането на търговията, им дава по-голяма независимост, защото около 70-80% от бюджета им е от собствени приходи.