Съюзът на съдиите в България изпрати писмо до колегите си от ВСС, с което изразява несъгласие срещу отказа Методи Лалов да бъде освободен от съдебната система.
"Както е широко известно, съдията Лалов, бивш председател на СРС, е афиширал политически амбиции за участие в избори и по тази причина е подал оставка като съдия, считано от 3 септември тази година.
На вчерашното си заседание СК, заседаваща редовно при кворум по ЗСВ, не е гласувала оставката на съдията Лалов, а вместо това е отложила гласуването. Мотивите за отлагане на решението за освобождаването на Лалов са два: Първият е, че оставката му не била разгледана от Комисията за атестирането и конкурсите (КАК), каквото било изискването на Закона за съдебната власт. Вторият – защото отказал да се произнесе по постъпило в срока на предизвестието му искане за промяна на мярката за неотклонение „задържане под стража“ на непълнолетен подсъдим по дело, което му е било разпределено в края на юни", пишат от Съюза на съдиите.
Според тях и двата мотива на съдебните кадровици са незаконни. Съдията Лалов е упражнил своето конституционно право на оставка, като срокът на предизвестието му е изтекъл, твърдят от Съюза на съдиите.
"Единственото предвидено в ЗСВ отраничение на правото на оставка - висящ дисциплинарно производство - е обявено за противоконституционно от КС като накърняващо правото на оставка на магистрата.
ЗСВ не предвижда изписването на решения по дела и произнасянето по каквито и да било висящи дела като основание за издаване на благоприятния за магистрата констативен административен акт на СК за прекратяване на магистратското правоотношение поради оставка", посочват в позицията си колегите на Методи Лалов.
"Такава е и досегашната практика на ВСС, който е освобождавал поради подаване на оставка и изтичане на срока на предизвестието дори съдии с десетки или дори стотици неизписани решения по дела.
Противопоставяме се на всякакви опити под каквито и да било предлози да бъде потъпквано правото на българския магистрат на оставка, признато му от Конституцията на страната.
Призоваваме Ви да ревизирате незаконното си решение", завършва писмото на УС на Съюза на съдиите.