"Нашата инициатива беше изготвена от Съвета по законодателсто към правосъдното министерство, Позабавихме се малко, с оглед на това, че държим на съкратеното събедно следствие. То се въвежда през 2006 г. и до този момент работи изключително успешно. Над 200 000 наказателни прозводства се прекратяват поради изтекла давност. Това е било защото не е имало съкратено прозводство, а престъпниците са на улицата, защото не могат да стоят повече от две години в ареста."
Така обясни в предаването на "Лице в лице" по бТВ мотивите на ГЕРБ за промени в НПК по отношение на тежките престъпления председателят на правната комисия в парламента Анна Александрова.
Тя посочи, че идеята им е да не може съдът да не бъде императивно задължен да намалява наказанието с 1/3, а при тежки престъпления да има възможността да даде максималното наказание или да бъде намалено с 1/5.
"Премахвайке събедното следствие ще има един дълъг процес, кой ще бъде доволен ако обвиняеми е на свобода, не би следвало да се връщаме 15 години назад", заяви още Александрова.
Тя обясни, че тепърва предстои обсъждането в комисията, изпратени са становища до всички заинтересовани институции и до европейскоите държави, за да бъдат почувстват хората, че за такова тежко престъпление има наказание.
"По отношение на химическата кастрация - не е мярка, то е частична мярка, не би ограничило нагона, трябва да получи широко обсъждане. Всички предложения ще бъдат обсъдени и ще постигнем необходимия консенсус. Регистър за сексуалните насилници - всичко сме склонни да обсъдим, стига да е в помощ на обществото, да е превенция", заяви още председателят на правната комисия.
Анна Александрова каза още, че съдебната реформа върви, но държавната машина е бавна, в комисията по правни въпроси на първо място се очаква да бъде внесен Законът за съдебната власт, следва да приемат промени и по отношение на атестацията на магистратите и правомощията на тримата големи.