"Изискването да бъде военно лице бе въведено преди няколко години, тогава бе назначен Йордан Бакалов, направиха промяна и го махнаха, сега се прави обратното, това е практика, за да се назначава един или друг човек. Става въпрос за човек, който действително да отговаря за тези критерии. Президентът да казва на парламента какви критерии да слага, не му е работата."
Така коментира отхвърленото вето от парламента на Закона за военното разузнаване политологът Стойчо Стойчев.
"През последните най-малко пет, а и повече години, постоянно се промерят тези критерии ту да отговорят за един човек, ту за друг, парламентът носи отговорност за тези хора, защото той ги избира", обясни още политологът.
"Президентът е избран мажоритарно и той трябва да изказва мнението на гражданите, не е изненадващо, че той има различно мнение от управляващите. Дори не бих искал да коментирам изказванията на Плевнелиев, не бих могъл да кажа и какво иска да каже Радев, но ефакт, че има концентрация на власт, необходимо е да има идея за разеделение на власитте, трябва да има някакво противоборство, в момента синхронът межу МС и НП е пълен", така коменитра пък другият гост Слави Василев.
"При президентските републики има еднолична власт, не подлежи на никакъв парламентарен контрол. При нас парламентът позволява представителство на много разнообразни интереси. И на ДПС може да се чуе гласа, и на БСП", поясни още Стойчев.
"В първия мандат на ГЕРБ беше изключително добре формирана комисията за контрол на ДАНС, има механизми, които да следят работата на изпълнителната власт.", посочи политологът.
Стойчев коменитра и местните избори:"Изненадани ще бъдат тези, които са се вързали на прекарено напудрената кандидатура на Мая Манолова. Да говорим, че тя ще спечели изборите, е пълна гатанка. Ясна е подкрепата на ГЕРБ и на Фандъкова, те управляват 10 години, изненадата ще бъде като видим каква ще бъде подкрепата на Манолова."
"Ако Манолова организира своя екип, покаже кадри, мисля, че ще има изненада, три мандата на Фандъкова тежат", заяви пък Василев.