„Бих ограничил броя на чартърните полети в България заради държанието им. Това трябва да им подейства отрезвяващо. Българите наглеят заради това, че не им отговоряме. Отговорът трябва да бъде под формата на временно ограничение. Трябва с помощта на подобни изложби да се просветява населението. България е била съюзница на Хитлер и именно това е причината Червената армия да отиде там”.
Това обяви в ефира на радио „Говорит Москва” Вадим Трухачьов, доцент от катедрата за чуждестранна регионалистика и външна политика на Руския държавен хуманитарен университет, цитиран от Сега. Той направи изявлението си в отговор на позицията на българското министерство на външните работи, че „че щиковете на Съветската армия донесоха на народите в централна и източна Европа половин век репресии”.
Във вторник българското МВнР реагира с остра позиция на организираната на 9 септември в София от Посолството на Руската федерация „Изложба 75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма”. Веднага след това и посолството на Русия излезе със становище, в което изрази учудване от изявлението на МВнР.
„България много иска да се прояви пред Европейския съюз и НАТО. Православните българи, които пишат на кирилица, трябва да се показват като още по-големи русофоби и от поляците. България в продължение на много години показва черна неблагодарност към руския народ, който ѝ помогна да се освободи от 500-годишно османско владичество. Според мен, близките отношения с България са огромна грешка”, продължи Тухачьов.
„Заявлението на българското МВнР предизвиква известно недоумение, защото то е некоректно спрямо труда на много историци, архивисти и музейни работници, които подготвят изложбата за освобождението на Източна Европа от Червената армия вече от няколко месеца. Тяхната работа е изключително професионална, за разлика от заявлението на българското МВнР. Но, разбира се, аз смятам, че в България малцина мислят като хората, публикували това заявление”, коментира пък членът на президиума на Руското историческо общество (РИО) и изпълнителен директор на фонда „История Отечества” Константин Могильовски.