"Това ще бъдат най-скъпо струващите избори. Официално за подготовката и провеждането им правителството ще отпусне над 70,700 млн лв. От тях 10 млн. ще отидат в ЦИК за организационно-техническа подготовка. Защо предстоящите избори ще бъдат най-скъпите в най-новата ни история?"
Това коментира пред БНР проф. Михаил Константинов, председател на Съвета на директорите на „Информационно обслужване“, фирмата, която брои изборните резултати:
"Ако бяха останали машините, сметката щеше да отиде на 100 млн., което вече звучи вече внушително. Основно финансово перо при провеждане на избори у нас са възнагражденията на избирателните комисии. Както знаете, в България има 12 000 СИК и в случая ще има още 265 ОИК, и разбира се, ЦИК. Съвсем правилно беше решено възнагражденията на тези хора съществено да се увеличат, специално имам предвид СИК, тъй като тяхната работа, освен много отговорна, е и много уморителна. Това е и справедливо, а и ще дойдат качествени мотивирани хора за работа".
Проф. Константинов обясни, че има общо повишение на разходите – парите за охрана на изборния процес:
"Смятам, че МВР винаги стриктно си е изпълнявало задълженията. Това е особено важно сега – при терористични заплахи и т.н.".
Проф. Константинов каза, че по-ранната и по-добра подготовка са важни за избягването на ситуации като през 2015-а. "Очакваме до края на седмицата ЦИК да вземе решение за това как да се приемат документите в Столичната община – там е само заплахата". Михаил Константинов предлага протоколите да се приемат на три места и да няма струпване на едно място – комисията трябва да бъде физически разделена на три части. "Ако по време на този процес възникне необходимост за вземане на общо решение, ще бъде осигурена видеоконферентна връзка".
По отношение на възможните хакерски атаки, проф. Константинов е категоричен:
"Българските избори не могат да бъдат подложени на хакерски атаки! Знам, че звучи като фантастика. Няма да ни хакнат, защото нашата система за обработка на резултатите не е в мрежа. Компютрите, с които работим, не са в мрежа, те са изолирани. Няма друг начин да се опазите, ако не ви е изолирана машината. Това фундаментално решение го взехме още през далечната 1991 г. – да не използваме мрежи".