Дали първата жена, избрана за председател на Еврокомисията, ще поиска от българския премиер да изпълни това, за което тя помоли - всяка държава членка да представи две кандидатури - на един мъж и на една жена като кандидати за еврокомисари, коментира в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“ Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет за външна политика.
Днес новоизбраният председател на ЕК Урсула фон дер Лайен ще е в България за работна среща с министър-председателя Бойко Борисов. Посещението е част от консултациите, които Урсула фон дер Лайен провежда с лидерите на държавите членки на ЕС преди представянето на пълния състав на новата Комисия за одобрение пред Европейския парламент.
„Мисля, че идеята на Урсула фон дер Лайен важи за страните, където биха предложили само мъже. Смисълът на това нейно желание е да има комисия, в която половината комисари да са мъже, а другата половина жени. В момента изглежда, че фон дер Лайен е постигнала паритета, който търсеше“, каза Чернева.
Кандидатурата на Мария Габриел беше достатъчна, тъй като тя удовлетворяваше желанието на Фон дер Лайен да има достатъчно голяма женска квота, смята Чернева.
„Целта на нейното посещение очевидно е да се разговаря за ресора на кандидата ни за еврокомисар. Изглежда че тя получава различни сигнали за това какво България иска като ресор“.
В крайна сметка председателят на ЕК е този, който избира как да подреди този пъзел, коментира Чернева.
„Това е един пъзел, в който не става дума само за разделение между двата пола, а става дума за политическа представителност на различните партии в ЕП, става дума за това как малки и големи страни могат да бъдат представени в ЕК, т.е. ако се даде едно твърде голямо портфолио на една от по-малко важните страни, то с течение на времето започва да страда“.
Разговорът в този случай, според Чернева, е с премиера, а не с кандидата, „за да може тя най-добре да разбере какви са очакванията на държавата и какви са нейните собствени, на Фон дер Лайен, възможности за маневриране в различните комбинации на този ако мога да кажа триизмерен пъзел“.