Омбудсманът Мая Манолова провежда дискусия за Брекзит по проблемите на българите във Великобритания.
Тя изброи участниците в дискусията и подчерта, че не присъства нито един представител на правителството.
На срещата с Манолова са поканени български граждани, живеещи и работещи във Великобритания.
Поводът е излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз. Дискусията е по настояване на нашите сънародници заради тревогите им, че евентуален Брекзит без сделка ще засегне вече придобити и упражнявани права.
Опасността Великобритания да напусне Европейския съюз без сделка става все по-голяма. Липсата на споразумение за напускане на ЕС без сделка ще постави в неудобна позиция гражданите на страни-членки на ЕС. С това са свързани редица други права - трудови, социални и здравни, предупреди Манолова.
Основните предизвикателства, според българите, сезирали Мая Манолова, са свързани с придобиването на новия им имиграционен статут след Брекзит и затруднената социална интеграция.
От 280 000 български граждани във Великобритания, едва 45 000 български граждани са придобили имиграционен статут към днешна дата, съобщи данните Мая Манолова.
Срокът за придобиването на имиграционен статут след Брекзит е до 31 декември 2020 г., но дали това ще бъде окончателно възприето като краен срок, тепърва предстои да се види.
Нишан Джингозян, основател на Българския център за социална интеграция и култура в Лондон, служител на кметство Брент и член на работна група, сформирана от външното министерство на Великобритания, която разработва стратегия за работа с гражданите на ЕС след Брекзит, е сред участниците в дискусията.
По думите му над 300 000 българи живеят във Великобритания. "Политическите лидери в България трябва сериозно да се замислят да разработят стратегия за работа с големите общности българи, живеещи извън страната", каза Джингозян.
"Предизвикателствата пред българската общност във Великобританция са затруднена интеграция и придобиването на новия статут на уседналост", каза Джингозян.
"Статутът на уседналост при липс на сделка няма да може да гарантира права, които изискват реципрочни действия от двете страни", подчерта той.
По думите му за статута се кандидаства чрез мобилно приложение. Проблемът пред българските граждани е липса на достатъчно информация за срокове за кандидатстване, езикова бариера, дигитални умения.
Той подчерта, че липсва информационна капмания в България, а хората в чужбина следят българските медии.
"Липсва достатъчно връзка с българските институции", заяви Джингозян и благодари на омбудсмана Мая Манолова за нейната ангажираност.
"Защо няма български консулства в Шотландия и Ирландия", попита Нишан Джингозян.
Той настоя за депутат, който да отговаря за българската общност в чужбина.