След европейските избори СДС и ГЕРБ ще се явяват заедно и на местните избори, като беше подписано предизборно споразумение между лидерите на двете партии.
Политическият психолог проф. Антоанета Христова и доц. Мария Пиргова, политолог и преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски" коментираха в предаването на "Хоризонт" "12+4".
Според проф. Христова всяко обединение е по-добро от разединение, особено когато става дума за партии от един политически тренд, от едно политическо семейство, и това би трябвало да е добра новина:
"От гледна точка обаче на това, което се случва днес, нещата са далеч от реална коалиция. Реалната коалиция обикновено се подписва на национални, а не на местни избори. Затова и по-широката рамка провокира повече въпроси. От това, което чух като коментар на Румен Христов и Костадин Марков, страхът беше повече от надеждата. Темата в момента не е дали ще изчезне СДС, а е опозицията, в лицето на БСП, дали ще успее да отиграе по-добър резултат за себе си от предишния".
Доц. Пиргова смята, че това е една пиар политическа сила, която не е сериозна коалиция. "Както виждаме, и в самото СДС няма единомислие, просто СДС продължава символно да съществува. Струва ми се, че автентично десните хора не признават ГЕРБ". Според политолога подобни споразумения не променят особено нещата.
Бойко Борисов очаква "подли избори", най-вече в София. Проф. Христова подчерта, че всеки политик би трябвало да смята за знаково постигането на победа в столицата.
"Това, което ми се струва важно, е, че днешното споразумение със СДС е стремеж на Борисов да се идентифицира повече с класическите дясномислещи не само в столицата, но и в големите градове. Още нещо - много е важно партньорът ти в коалицията да е да е коректен и лоялен. ГЕРБ имаше доста неприятни случки, свързани с предишни споразумения – и с Реформаторския блок, и с ДСБ – много противопоставяния, различни гласувания... Когато има вътрешни противопоставяния, винаги страда голямата политическа партия".
Доц. Пиргова предположи, че страховете на Борисов за столицата са основателни: "Може срещу ГЕРБ да се изправи сериозна фигура, със сериозна подкрепа. От друга страна, в столицата ГЕРБ са допуснали много неточности, меко казано, в политиката. При едно 10-годишно управление една политическа сила при демократични условия се изчерпва".
Мария Пиргова подчерта, че "разломът в ГЕРБ е сериозен. И макар че на повърхността не се вижда, Бойко Борисов трябва да поеме отново цялата кампания, а ми се струва, че и Цветан Цветанов също ще има свое участие по места – не мога да кажа в каква форма. Но това напрежение в ГЕРБ ще се отрази. Не е лесно, когато ГЕРБ има цялата власт, да я отстои и при толкова грешки и скандали хората да бъдат положителни".
Антоанета Христова смята, че темата за африканската чума не е тема на министър-председателя и е естествено Борисов да не е говорител. По темите за икономическото развитие на страната обаче е очевидно, че правителството има успехи – и позитивния кредитния рейтинг, и финансовото подобряване... Да, трудно му е на Борисов, защото партията излиза от криза, тя беше разделена, скандалът с Цветанов... Ако заиграването Симеонов – Цветанов стане публично, ще направи много грозно впечатление и ще бъде негативен знак".
По отношение на скандалите между президентската и премиерската институция – премиер, проф. Христова заяви:
"Лошото при скандалите между институциите е, че, първо, никога не се разбира истината. Второ, хората са обръгнали и вече не желаят да слушат размяна на реплики и всеки политик, който влезе в игра на размяна губи авторитет, девалвира".
Според доц. Пиргова не може да се говори за институционална криза, но може да се говори за трайно и продължително противопоставяне по основни въпроси, особено във вътрешната политика.