"Ако българското правителство държи на всяка цена да задвижи проекта на АЕЦ „Белене”, опасявам се, че ще има отстъпка от зададената рамка в хода на преговорите".
Това заяви бившият енергиен министър Трайчо Трайков в ефира на „Здравей, България”. Във вторник стана ясно, че общо 13 компании имат интерес към проекта.
„Отсъствието на сериозна компания от заявители участие в проекта АЕЦ „Белене” показва липсата на банкеруемост на проекта, т.е. каквото и да се случва, то ще трябва да се случи под въздействието на два фактора – участие на българската държава с някакви стимули за сметка на данъкоплатеца и геополитическите интереси на страни, които ни разглеждат като плацдарм”, смята Трайков.
Според него токът от „Белене” ще струва два пъти повече от средната цена на сега произвеждания ток в България и ще бъде по-скъпа от всяка друга алтернатива, която съществува в момента.
„В България няма място и за „Козлодуй” и за „Белене”. В обозримо бъдеще ще трябва да се затвори и АЕЦ „Козлодуй”. Ако работят и двете централи, правителството ще бъде принудено да създаде едно подобие на свободния пазар, каквото има при горивата. Ужким е свободен, но не съвсем. За да гарантираме функционирането на господстващия играч, правим всякакви трикове и номера, за да ограничаваме възможните алтернативи”, каза Трайков.
Според енергийния експерт Еленко Божков обаче към момента има място за един 1000 мегавагтов блок в енергийната система на България, а перспективата е в близко време да има необходимост и от 2 блока. „Всички експерти са категорични, че има място за един блок. Ако продължаваме да се бавим, ще ни бъде малко по-трудна реализацията на произведения ток”, каза той.
„Ако бяхме построили „Белене” за 2007 година, цената му вече щеше да е сравнима с цените на електроенергията в този момент. Ако го построим след 10-11 години, цената ще бъде сравнима с цената „Ден напред” на българската и регионалните борси на ток.
Според него за участници в проекта ще бъдат избрани „Росатом”, „Фраматом” и „Дженеръл електрик”.