"Българското дипломатическо дружество не за първи път обръща внимание на някои порочни практики".
Това каза пред БНР Симеон Николов от Българското дипломатическо дружество във връзка с писмото им относно назначаването на бившият шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев за български генерален консул във Валенсия. В тави позиция назначението на Георгиев е наречено бедствие.
"Не акцентираме върху личността, а върху принципният въпрос, който тук е спазването на закона и грижата за кадровото обезпечаване и състоянието на дипломатическата служба, за водене на политики и отстояване на националния интерес", уточни Николов в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт".
Той цитира чл. 65, ал. 2 от Закона за дипломатическата служба, според който са необходими най-малко 2 години работа в Министерството на външните работи, за да бъдеш назначен на такава длъжност.
"Това е политическо назначение, няма спор", категоричен беше Николов и добави, че според чл. 24, ал. 2 "назначеното лице, което не е от състава на дипломатическата служба, трябва да е изявена личност, която се ползва с безспорно добро име и авторитет в България, а реакциите в обществото свидетелстват за съвсем друг случай".
По думите му квотата на т.нар. "политически назначения" отдавна е надхвърлена и посочи, че 8 от 15-те генерални консули са такива. "Загуби се средният ешелон в МВнР. Той вече е съставен от външни хора на дипломатическата служба, без необходимата подготовка и опит и се прекъсва връзката на предаване на опит между по-старите и по-младите. Създаде се една каста от постоянни посланици, които, без да се връщат в България, прелитат от една страна в друга".
Николов припомни, че в Закона за дипломатическата служба има изискване за владеене на език и коментарите, че това не е задължително не са верни. Той добави, че генералният консул е официално лице, което представлява България, и затова изискванията са големи.
Симеон Николов не допусна Испания да откаже отиването на Пламен Георгиев във Валенсия.