"Хакерската атака срещу НАП беше оповестена публично - с данните, изтекли до медийни организации от имейл с руски адрес - точно когато България приключваше закупуването на осем нови F-16 като част от подкрепян от САЩ план за замяна на застаряващите самолети от съветската ера и привежда своите военновъздушни сили в съответствие със стандартите на НАТО."
Това пише в своя публикация по темата с НАПлийкс американският "Ню Йорк Таймс".
Материалът е онагледен със снимка на първия арестуван за кибератаката - Кристиян Бойков.
"Сделката на стойност 1,25 милиарда долара - най-голямата военна поръчка от посткомунистическа България - включва самолети, боеприпаси, оборудване и обучение на пилоти. До 2023 г. ще бъдат доставени шест едноместни и две двуместни F-16.
В момента след нарушението министърът на вътрешните работи на България Младен Маринов повдигна темата за перспективата Русия да има ръка в атаката, като се има предвид времето.
"Организираните престъпни групи, участващи в кибератаки, обикновено търсят финансови печалби, но политически мотиви са възможни", каза той пред репортери. "Тук може да се предположи."
Няколко американски чиновници, които следят Русия отблизо, твърдят, че хакерството е отличителен белег на операция на руската военна разузнавателна служба G.R.U. за включване на кампания за финансово и политическо влияние, насочена към ключови лидери в българското правителство. Но шпионските агенции на САЩ все още не са определили категорично кой е извършил нападението", пише още "Ню Йорк Таймс".
"Някои български анализатори твърдят, че Русия разглежда членството на България в НАТО и Европейския съюз като „троянски кон“, който Москва може да използва, за да окаже влияние върху колективното вземане на решения на двете групи, за да притъпи инициативи, които противоречат на руските интереси.
Но такъв сценарий изисква Русия да поддържа достатъчно влияние върху вътрешната и външната политика на България.
Огнян Шентов, директор на Центъра за изследване на демокрацията, в София, каза, че България има може би най-близките отношения с Русия на всеки член на Европейския съюз.
„Ние винаги сме били на половината път между държавите от Вишеград и Русия“, каза г-н Шентов, имайки предвид източноевропейска група, която включва Чехия, Унгария, Полша и Словакия.
Най-големият лост на Русия в България е в енергийния сектор, в който той контролира 100% от ядрената енергия на страната, 100% от природния си газ и по-голямата част от снабдяването с гориво, каза Шентов.
Москва не се поколеба да го използва. Първото правителство на премиера Бойко Борисов се срива през 2013 г. след скок в цените на енергията, довел до широко разпространени протести, за които г-н Шентов заяви, че са подхранвани от Русия", заявява още амеркинското издание.
Статията започва с кратко представяне на Кристиян Бойков, който 14-годишен получава подакър от родителите си първвия компютър, а 6 години по-късно вече е в центъра на най-голямото хакерско дело в историята на България и обвинена за кражбата на данни на почти всеки възрастен работещ в държавата от НАП и работи за "създаването на нестабилност в страната".