"Коалицията „Обединени патриоти“ в досегашния формат няма бъдеще."
Това каза социологът Юрий Асланов в интервю за "Фокус" по повод края на политическия сезон.
„За бъдещето на отделните патриотични формации не мога да гадая. До миналите европейски избори само една от тези три формации, които влизаха в патриотичната коалиция беше доказала, че има потенциал за самостоятелен успех. Това беше партия "Атака". След тези избори виждаме, че и ВМРО е в подем. НФСБ остава формация, която още не се е доказала, че може да играе на избори сама и да изпълнява роли, които се одобряват от по-голям брой граждани“, коментира още Асланов. Той посочи, че не вижда трите формации заедно занапред.
„Дали трите формации ще имат самостоятелни проявления в бъдеще, не мога да кажа. Това със сигурност не се поддава на прогнози. Дали ще влизат в нови коалиции, също е трудно да се прогнозира. Така или иначе коалицията „Обединени патриоти“ се разпадна в края на сезона. Не мисля, че може да се възобнови във вида, в който съществуваше досега“, коментира още социологът.
"Горещото лято, което преживяваме, подсказва, че нарастват по-радикални настроения срещу правителството", заяви още социологът.
„Мисля, че мнозинството и кабинетът не са заплашени отвътре. Това им създава привидна стабилност, поне погледнато отстрани. Нестабилността се увеличава, защото расте недоверието и към парламента, и към правителството, както и към всички институции“, каза Асланов.
По думите му в парламента мнозинството е вътрешно стабилно, независимо от пререканията и различията вътре в патриотичната коалиция. Асланов прогнозира, че отделните нейни части ще продължат да подкрепят правителството. Социологът обобщи, че така наречената стабилност има две страни. „Едната е институционална, тя е вътрешна и мнозинството няма да се разпадне от само себе си. Отвън от гледна точка на общественото мнение нестабилността нараства“, обясни още Асланов.
"БСП е най-голямата, най-видимата и пълноценната алтернатива на управлението", обясни още Асланов.
Той посочи, че БСП е една от всички алтернативи на това управление. „Разбира се, в момента най-голямата, най-видимата. Няма в какво друго да се превръща. Тя е опозиция, а всяка опозиция е алтернатива на управлението. В обществото има много алтернативи“, каза още той. По думите му друг е въпросът доколко тя се възприема от гражданите като такава. Асланов обърна внимание, че засега това не се случва. Социологът коментира и темата за президентското вето. „Опозицията подкрепя президента и поне ще го подкрепя, докато е опозиция. Не знаем как ще се държи, ако ролите се сменят и опозицията стане управляваща.
Президентът не подсказва по никакъв начин, че ще промени поведението си. Ще продължи да оспорва всичко онова, с което не е съгласен или има критики към него, независимо кой е на власт“, обясни социологът. По думите му управляващите не възприемат това позитивно. „Фактът, че досега нито веднъж не подсказаха с каквото и да е желание да вникнат в аргументите за президентската институция и отхвърлиха автоматично всички от тях. Дори не направиха частични поправки на приетите от тях закони, където беше нужно това“, допълни още Асланов.