Шансовете на Кристалина Георгиева да оглави Международния валутен фонд с високи, тъй като тя е кандидатурата на Европейския съюз, а през последните десетки години този пост неформално винаги е бил даван на европеец и е възможно това сега да продължи. Това заяви пред БНР Николай Василев, икономист и бивш министър на икономиката в правителството на Симеон Сакскобургготски.
„Все пак има някаква неголяма вероятност САЩ този път да кажат „Защо пък тази позиция да се полага на Европа?“ и да променят ситуацията, но се надявам това да не стане. Не само защото тя е българка и за нас е добре тя да стане шеф на МВФ, а защото е приемлива кандидатура включително за САЩ“, каза Николай Василев, който подчерта, че кандидатурата на Кристалина Георгиева е достойна.
„България е добър пример, ние сме една от малкото държави в Европа, да не кажа и в света, които за последните 20 г. имат много повече бюджетни излишъци, отколкото бюджетни дефицити. Това не може да се каже за големи държави като Франция, Италия, Испания“, изтъкна бившият министър и допълни:
„За мен от деня на влизането ни в ЕС няма почти никакви реформи. Това няма нищо общо с предишните десет години, когато две и половина поредни правителства направиха огромни реформи и промениха една държава от ситуация близка до венецуелската да я изкарат до членство в ЕС за 10 години“.
Василев изтъкна още, че България пропуска златни възможности да се модернизира и цели сектори да се променят. „Това не се прави и скоро няма да се прави“, посочи той и настоя, че България е трябвало да подаде заявление за влизане в ERM II – чакалнята за еврозоната две години след присъединяването си към ЕС.