"Трябва да бъдем единни в оценката си за реалната заплаха от африканската чума по свинете и да не се поддаваме на конспиративни внушения за нейното разпространения."
Това каза на пресконференция проф. Михни Люцканов, член на Изпълнителното бюро на АБВ и декан на Ветеринарномедицинския факултет в Тракийския университет.
„В последните четири, пет даже и повече години страната ни е под непрекъснат натиск от епидемии по животните с най-различен характер. Навярно повечето от вас си спомнят, че нещата започнаха с този лош порядък от 2011 г., когато в Странджа беше регистрирана епидемия от шап. Последва епидемия от болестта шарка по овцете, след това дойде син език“, каза той и изброи останалите заболявания през годините като нодуларен дермати, перманетни взривове на грип при птиците и с чумата по дребните преживни животни.
Това обаче предпоследно предизвикателство – чумата по дребните преживни животни всичките й странности провокира нашата реакция като политическа сила да направим опит за анализ на действията на държавата във връзка с тези непрекъснато регистриращи се епидемии по животните. Още миналата 2018 г. ние имахме ясна позиция за това какво прави и какво още може да направи държавата, за да предотврати тези много сериозни за икономиката и за социалния живот проблеми, които произтичат от масовите болести по животните.
Пак тогава в ранната есен на 2018 г. ние предупреждавахме, че ако всички изброени дотогава епидемии са били сериозни изпитания за голяма част от животновъдния бизнес и обикновените граждани, то онова, което ни заплашва от северната ни съседка ще бъде с непредсказуем характер“, припомни проф. Люцканов.
Той посочи още, че страната ни е неблагополучна по отношение на една опостушителна инфекция под формата на епидемия. Професорът отчете, че загубите от нея не могат да бъдат сравними с нито едни загуби, регистрирани по животните до този момент. „Казвам го с цялата отговорност, защото в продължение на 32 години преподавам епидемиология и инфекциозни болести по животните. Имам ясното съзнание и представа, че тази епидемия няма аналог“, подчерта още проф. Люцканов и изрази опасение, че държавата ще бъде подложена още месеци наред на това изпитание.
"Как се разпространи, е въпрос на анализ, който трябва да бъде направен, когато тя приключи. Онези конспиративни теории, които може да чуете и които са в обръщение в публичното пространство нямат място за утвърждаване. По-внимателно държавата и средствата за масова информираност да се вслушват в оценките и мненията на хората, които познават добре тази материя", обясни той.
"Епидемията започна в тази европейска проява през 2007 г. в Грузия, премина в Армения, Азербайджан", припомни още проф. Люцканов и посочи, че през Беларус е преминала в източната част на Полша, оттам в Чехия, а оттам на Балканите, засягайки най-тежко Румъния. "Епидемията има фронт някъде около 16 хил. км. Най-простичко казано фронтът е от Ханой до Брюксел. Така че този път наистина трябва да бъдем единни в оценката си за реалната заплаха от тази епидемия и да не се поддаваме на конспиративни и други внушения, които нямат нищо общо с научната истина", допълни още проф. Люцканов.
По думите му има три категории животни, засегнати във веригата от това заболяване: дивите свине, свинете от малките семейни ферми и големите крупни популации в свинекомплексите, които в България са около 60 наброй.