Военните ще могат вече безконтролно да изнасят оръжие и техника от страната като разрешенията вече ще се дават от министъра на отбраната, а не от този на икономиката, съобщава 24 часа.
Това решиха депутатите със 104 гласа "за", 23 "против" и 42 "въздържали се" като поправиха закона за експортния контрол върху оръжията през предходните разпоредби на закона за химическите вещества. Поправката бе вкарана на второ четене през депутати заради конфликта между вицепремиера Красимир Каракачанов и икономическия министър Емил Караниколов за износа на самолети Су-25 за Беларус, където да бъдат ремонтирани. Каракачанов вече плати 82 млн. лв на Беларус за ремонта, но Караниколов отказва да подпише за износа на самолетите за ремонт, защото срещу Беларус има оръжейно ембарго.
От БСП се противопоставиха, че за пореден път се правят промени в един закон чрез преходни и заключителни разпоредби на друг.
Има междуведомствена комисия, която се занимава и защо се налага работеща процедура да бъде променяна заради един казус, който касае спор между министри, каза Николай Цонков. Очевидно има проблем с поръчката за ремонта на Су-25, коментира соцдепутатът. И попита правителството дали има единна политика, включително в сферата на отбраната.
След като има разнобой между министрите, не може да хвърляте горещия картоф в парламента, критикува соцдепутатът. Още повече, че касае ембарго, наложено на Беларус от ЕС, те също не разрешават тази сделка, а тук говорим и за следване на европейските директиви, защото те са над националните закони, каза още Цонков.
Няма разнобой, двете министерство в работна група изчистиха текстовете и предложиха вариант, обясни Александър Сабанов от ВМРО. Просто времето тече и ако този текст не мине, не се знае какви неустойки ще бъдат платени, каза той.
Отново се сблъскваме с двойните стандарти на мнозинството, критикува Йордан Цонев от ДПС. И критикува мнозинството, че не спазва правилника, като на първо четене приема едни промени в закона, а на второ се вкарват коренно различни текстове. И призова за отпадане на спорните текстове. Предложението му обаче бе отхвърлено със 73 гласа "за", 45 "против" и 54 "въздържали се".