"Като държава трябва да създадем Български културен институт и да говорим за цялостна културна дипломация и културно влияние на България."
Това каза вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова в интервю за "Фокус" по повод участието си в 12-ата годишна среща на Асоциацията на българските училища в чужбина.
Тя посочи, че ако отидем в едно училище в чужбина, независимо дали става дума за европейска страна или зад океана, ще видим, че около него буквално се завихря целият духовен и културен живот на българските общности. „Там са децата, там са учителите, там са родителите. Тази симбиоза между тези три важни компонента формира до голяма степен духа и облика на цялата българска общност. Там са нашите традиции, там са нашите обичаи. Там се раждат дори местни етнографски български музеи, там се празнуват общите празници. Всичко се върти около този център. Това съвсем не е достатъчно“, обясни вицепрезидентът. Според нея като държава трябва да създадем Български културен институт. Йотова отчете, че за него именно тя е един от най-амбицираните хора. „Подготвихме концепция, запознах редица институции в страната с нея. Разбира се, тя може би не е най-добрата, но е добра основа за диалог и за разговор, така че да говорим за цялостна културна дипломация и културно влияние на България. Тогава действително ще сме направили една много сериозна стъпка напред“, подчерта вицепрезидентът.
Тя посочи, че всички са обединени от една обща цел и тази цел е съхранение на българската култура, преди всичко съхранение и развитие на българския език. "Говорим за една духовна територия на България. Там, където се говори български език, тази територия е част от тази духовна общност, за която говорим. Имаме много работа, която трябва да свършим, но аз съм убедена, че с общи усилия ще го направим. Тези две години посветих наистина много усилия аз и моя екип, и президентството като цяло, за това да свържем българските общности по света. Смятам, че сме в правилната посока", коментира вицепрезидентът Йотова.