"Проблемът с кадрите в здравеопазването е същият като в Европа. Осигуреността с лекари е висока, като тенденцията е устойчива."
Това заяви пред народните представители здравният министър Кирил Ананиев по време на разискване по темата.
По думите му двойно са се увеличили лекарите до 30-годишна възраст и няма нужда да се разкриват повече места във ВУЗ-овете за лекари. Неравномерно е обаче разпределението на лекарите по региони.
Същото е положението и със зъболекарите - 7240 са зъболекарите през миналата година, като при тях също има двоен ръст при специалистите до 30 години. При магистър- фармацевтите също има положителни тенденции, посочи още Ананиев.
Според здравният министър проблем пред сектора е малкият брой на медицински сестри. На едно от последните места сме в ЕС по осигуреност на медицински сестри. 30 589 са медсестрите през 2018 г. Те също застаряват като населението.
"До 1200 места за медицински сестри в медицинските университети ще за ни нужни годишно, за да се компенсира недостигът на сестри в лечебните заведения, обясни пред депутатите министърът.
Достъпът до медицинска помощ е свободен. Обучените в България медицински специалисти трябва да бъдат стимулирани да останат в страната. Министерство на здравеопазването е изготвило наредба, с която да реши проблемите в сектора и при обучението на младите кадри в здравеопазването. Общините ще могат да участват във финансирането на обучението на нужните им кадри за общинските болници. Държавата ще субсидира обучението на 250 бъдещи медици.
Ще се търсят начини за намаляване на свръх натоварването на медицинските сестри", обеща Кирил Ананиев.