"Не може да имаме консенсус на 100% по отношение на договорите за изтребителите F-16, важно е това дали са в полза на българската авиация или не.
Смятам, че по този въпрос следва да се ориентираме по интересите на отбраната на страната, ако бяха направили второто гласуване в друг ден, щяхме ли да чеум по-нови или по-актуални аргументи, от тези, които чухме в залата миналия ден?"
Това заяви по време на заседанието на парламентарната комисия по отбрана вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
"Дебатът в обществото за самолетите продължава да се води на политическа основа. Президентът е използвал своето конституционно право да наложи вето. Аз мога да кажа мотивите. Какво ще реши комисията и народното представителство, е суверенно право на българския парламент, който е най-висш орган в тази държава. С част от мотивите, които прочетох не мога да се съглася примерно, че е бил необходим широк обществен консенсус, подкрепа, обществено съгласие, че не били изяснени много въпроси. Мисля, че това поне по мое мнение не отговаря на истината. По тази тема дали самолетът да бъде "Грипен" или F-16 се коментира още преди нашето правителство да бъде съставено", обясни още вицепремиерът.
"Ако говорим за широк консенсус, по кой въпрос в България има широк консенсус. Макар че аз винаги съм апелирал по националните въпроси да имаме консенсус като нация, за съжаление това не е факт. Няма широк консенсус по темата за циганската престъпност и как да подходим към този проблем, който е бич за всеки български гражданин, очакваме да има консенсус по един въпрос като закупуването на нови самолети", допълни още Каракачанов.
Той смята, че една част от обществото ни още смята, че купуваме американски самолети, за да нападаме Русия. "В нашето общество по тази тема няма как да има консенсус. Друг е въпросът, че никой не купува самолети F-16, за да напада някой. Имаше един политически лидер, който твърдеше, че ние купуваме нападателни самолети. Не знам с какво "Грипен" са отстъпателни", саркастично поясни министърът на отбраната.
Думите му дойдоха след като правният секретар на президента проф. Емилия Друмева по време на разискванията по президентското вето за международните договори за F-16 заяви, че процедурата по ратифициране на международните договори за F-16 не е протекла според Конституцията.
Тя представи пред Комисията по отбрана мотивите на държавния глава за връщането за ново обсъждане на ратификацията на международните договори за закупуване на изтребителите. Тя се позова на практиката на Конституционния съд по договорите за ратификация. Проф. Друмева изтъкна, че е наясно, че народните представители не могат да изменят нищо в международните договори и отчете, че при договорите могат да се приемат резерви.