"Основната цел на ГЕРБ е служебна победа на местните избори - започнахте с 1 лв. субсидия, сега отиваме и към отмяна на машинното гласуване."
Това каза заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" Драгомир Стойнев по време на дебатите по промените в Изборния кодекс за отмяна на машинното гласуване за местни избори.
"Разбирам основния мотив на ГЕРБ за отмяна на машинното гласуване - именно рискът от провал на местните избори. Нека се върнем към предишните, тези на 2015 г., които не бяха провал за ГЕРБ. Как дойде успехът и как бе предотвратен именно провалът. Според асоциация "Прозрачност без граници" е имало една четвърт повече нарушения", изтъкна Стойнев и посочи, че тогава е имало химикалки с изчезващо мастило.
"Искаме да предложим алтернатива на чувалите и на драскането на протоколите. Било скъпо, не колеги, не е скъпо. Тази ваша теза, че било скъпо, а хартиената бюлетина струвала стотинки, не издържа", заяви соцдепутатът.
"Властта умишлено бойкотира машинното гласуване и това го виждаме изцяло в начина, по който вие гласувате тук. Вашата основна цел е именно служебна победа на местните избори. Започнахте с единия лев, сега отиваме и към машинното гласуване. Това е вашата същност. Вие преразпределяте властта и искате чрез местната власт да гарантирате победата си на предстоящите парламентарни избори", подчерта Стойнев.
Заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" обясни, че това е най-жалко за демократичния сектор. "Ние от левицата ще продължаваме да защитаваме демокрацията. Когато вие започнете да гласувате с нас, понякога е прекалено късно", допълни още Стойнев и обърна внимание, че машинното гласуване е необходимо за страната.
Стойнев подчерта, че е срамота видяното в "Арена Армеец", надрасканите бюлетини и когато в демократична България не се уважава гласът на суверена.
Депутатите решиха да не разглеждат предложенията между двете четения в Изборния кодекс, които са извън обхвата на темата за машинния вот.
С това депутатите решиха да не подлагат предложенията на БСП и на „Обединени патриоти“. БСП предлагаха вместо 350 души, условието за създаване на кметство да бъде 150 жители. Не бе подложен на гласуване и внесеният от ПГ на „Обединени патриоти“ съвместно с независимия депутат Спас Панчев текст създаването на кметство да е при наличие на над 200 жители, а не 350, както е досега.