В подкрепа на президентските мотиви се обявиха от „БСП за България“. „С отвореното финансиране на партиите на практика се узаконява корупцията“, заяви от трибуната депутатът от левицата Филип Попов. Според него с възможността бизнесът да финансира политическите сили се дава възможност те да попаднат под зависимостта на частни интереси.
Съпартиецът му Крум Зарков пък обвини управляващите, че с промяната на модела на финансиране се променя и цялата политическа система у нас, което според него може да доведе до „сливане на партия и държава“.
На обратното мнение бяха от ГЕРБ. „Ние ще отхвърлим ветото, защото твърдим, че 1 лев на глас не е достатъчна субсидия за политическите партии, особено за по-малките“, смята депутатът Тома Биков. „Тезата на президента, че субсидията трябва да бъде 1 лев, но да бъде забранено да се вземат дарения от юридически лица, е малко лицемерна“, допълни още той. Според него е по-добре партиите да имат ясно регламентирана възможност за получаване на приходи, защото с намаляването на партийната субсидия те ще изпаднат в невъзможност да осъществяват дейността си. „Нека да отхвърлим ветото, защото ще принудим част от партиите, особено по-малките, действително да се превърнат във функция на бизнеса“, призова Биков по време на дебатите.
Последователни в позицията си бяха и от ДПС, които също изразиха несъгласие с мотивите на ветото. Предложението за отворено финансиране бе отстоявано от самото начало от движението, според което то е единствен вариант партиите да гарантират нормалното развитие на дейността си, след като бе орязано държавното им финансиране.
Новите правила обаче предвиждат и някои ограничения. Не могат да даряват средства на партиите фирми, които имат просрочени публични задължения към държавния и общинските бюджети, както и такива, които са регистрирани в офшорни зони.