"Диалогът с Европейската комисия смятам, че ще се успокои." Това заяви пред БНР бившият земеделски министър Мирослав Найденов по въпроса за смяната в ръководството на държавен фонд "Земеделие".
“Промените явно ще продължат във фонд “Земеделие“ тази седмица. Да се надяваме бързо да се успокои ситуацията, защото фонд “Земеделие“ не се занимава само с винарските програми или с къщите за гости, а огромното перо на разплащанията са директните плащания на земеделските производители и естествено много други мерки…“.
Найденов изтъкна, че земеделските производители трябва да бъдат успокоени и насърчени да кандидатстват по съществуващите програми.
Той коментира още и последните рокади във фонда: “Професионалната експертиза на новите попълнения на ДФ "Земеделие" е достатъчно добра, става въпрос специално за Васил Грудев, който пое поста изпълнителен директор, него мога да коментирам. За определен период е бил и изпълнителен директор в годините назад. Дълго време беше заместник изпълнителен директор, отговарящ точно за развитието на селските райони. Спомняте си, може би, че беше за кратко и служебен министър на министерство на земеделието. Така че по отношение на неговата професионална подготовка и възможността да поеме поста, не мисля че има нещо, което да ни притеснява. По-скоро има необходимия опит…“.
Найденов коментира и възможността да бъде отнета акредитацията на ДФ “Земеделие“:
“По принцип хипотезата съществуваше може би до петък, докато се извърши тази смяна. Чисто репутационно имаше опасност от частична или пълно отнемане на акредитацията на ДФ “Земеделие“ и аз мисля, че това беше посочено в мотивите за смяна на изпълнителния директор, доколкото изтече съобщение в медиите по искане на вицепремиера Дончев във връзка с опасност и заплаха за отнемане на акредитацията. Трябва да бъдем много внимателни с фонд “Земеделие“, защото ще припомня, че през целия програмен период, който е 7-годишен през фонда минават около 7 млрд. и половина евро, това е една колосална сума за нас никой не може да си позволи дори малко съмнение и угроза за отнемане на акредитацията. Ако случайно се случи при някаква тежка ситуация, просто ще бъдат блокирани средствата и няма да има кой да ги разплаща. Ние ще трябва да акредитираме друга структура или спешно да изпълним поредица от мерки… “.
Мирослав Найденов коментира още и въпроса - консултират ли се смените в състава на фонда с Брюксел:
“Те не се консултират по отношение на това да се иска одобрение на определената кандидатура, но задължително се обявяват. Обявява се смяната, съобщава се кой е изпълнителният директор, кои са ресорните заместник изпълнителни директори. Още повече, че самият изпълнителен директор ще участва в срещите на своите колеги от ЕК“.
Той отговори и на въпроса дали със смяната на няколко души по върховете на фонда може да се промени усещането за начина на работата в него:
“С риска да се повторя ще кажа, че това е акредитирана институция. Има много ясно разписани правила. Системата за контрол е поредица от контролиращи, никога определен експерт не може да вземе сам решение – винаги има втори експерт, под него има началник отдел“.
Найденов не пожела да коментира случая с Миню Стайков, защото в момента прокуратурата работи по него.