Много трудно ще бъде на следващата Европейска комисия. Според мен трудно биха минавали каквито и да са решенията. Трудно, но ще мине и Комисията, сама по себе си. Така директорът на Портал „Европа“ и Фондация „Център за модернизиране на политики“ Юлияна Николова коментира пред БНР избора на Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК.
„На нея ѝ се наложи в рамките на седмица да обиколи всички, да разкаже на всички какво иска. В крайна сметка, вчерашното ѝ представяне остави впечатление, че тя подаде на всеки каквото му харесва, за да бъде избрана. Звучеше като че ли най-малко подаде на собствената си партия, но това не е лесно начало за успешен мандат, защото поставя всяко нещо да бъде търгувано“.
"Една от търговиите, които бяха направени, е спазаряването на двата зам.-председателски поста, съответно на социалдемократите и на новите либерали, които постове ще имат като ще имат повече власт от сегашните заместник-председатели. Те ще имат повече повече правомощия и съответно на тях ще се разчита да прекарват решенията си през парламента, тъй като имаме един слаб председател и двама по-силни заместник-председатели в съответните парламентарни семейства. Трудно ще го направи, защото са малко нещата, които обединяват трите семейства, за които те нямат съгласие как да продължат нататък“, смята Николова.
„Тежък мандат с единственото ясно изразено обещание през 2050 да бъде Европа свободна от замърсяване. 2050 година е твърде далеч, за да можем да кажем, че ще бъде свършено през 2019-24 година. Нямаме, практически, нито едно стабилно обещание, за което знаем, че Европа ще се стреми да го постигне в следващите пет години“, добави експертката.
„Съмнявам се, че Урсула фон дер Лайен ще даде такава категорична подкрепа за отпадането на наблюдението, каквато даде Юнкер. Отслабената ѝпозицияизасилената позиция на Франс Тимерманс като че ли леко отслабва позициите на България наблюдението да отпадне, въпреки че управляващите у нас са твърде категорични, че това ще се случи до края на годината“.