Коментирам неща, които са писани по медиите, защото нямам допълнителна информация, но ако става въпрос за т.нар. „SQL-инжекция“, това е атака, която може не 20-годишен, а 15-годишен да експлоатира - тя е една от най тривиалните.
Това каза за БНР IT-специалистът Божидар Божанов и допълни, че най-вероятно хакерът е използвал „елементарен скенер, който проверява публични системи за уязвимости“. „НАП оперира десетки системи, надяваме се другите да са по-защитени, но, като намериш слабото звено в системата, започваш да го експлоатираш“, каза Божанов в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“. Той коментира, че не е задължително хакерът да е имал „задни цели“:
„Просто, както беше казано в един известен филм: „Някои хора искат да гледат как света гори“ и причината е просто, за да счупиш нещо, да покажеш, че то не работи, да покажеш колко е разбито. Посланието на хакера беше доста обидно спрямо властта. Предвид леснотата на пробиване, може би е бил прав с оглед на тази система“.
Не е сигурно, че задържаният е извършил престъплението, тъй като не сме видели какъв тип са доказателствата на ГДБОП, подчерта той.
„Ако просто са намерили файлове на компютъра му, не е гаранция че е извършителят на престъплението, а не просто някой, който си ги е свалил“. Изтеклите данни са частични, но съдържат някаква информация за много хора и могат да се използват за злоупотреба:
„Може лошите изнудвачи да сортират хората по доход и по-възраст и да видят кои са най-възрастните с най-висок деклариран доход например и да започнат да им звънят като телефонни измамници. Така ще си намалят усилия…“.
Разделянето на изтеклата информация по папки е автоматизирана работа и може да се извърши за един ден, допълни Божанов.
„Трябва не просто да се направи одит и да свикаме някаква комисия в следващия един месец, както стана с Търговския регистър, а да се подходи цялостно към системата, да се види защо се случват такива неща, не защото един или двама служители или фирми-доставчици са се объркали нещо, а защо всъщност е допуснато такава система да бъде изобщо приета като проект, да бъде използвана, да не бъде сканирана от самите органи толкова дълго време".
В Закона за електронно управление има опция за създаване на държавно предприятие, където да могат да се наемат IT специалисти на пазарни заплати и това създаване се бави вече три години, каза специалистът в коментар дали държавата може да си позволи да наеме добри специалисти, които да открият уязвимостите ѝ в IT-сектора.