"Предлаганите от нас промени в Изборния кодекс са продиктувани от многобройните констатации за несъвършенствата на машинното гласуване", каза председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова по време на представянето на мотивите по Изборния кодекс.
Тя уточни, че за евровота в 146 секции няма подаден глас през машина. „В още 295 или 9,9 % машинно гласували под 10 гласоподаватели“, каза още д-р Дариткова.
По думите ѝ 72, 3 % от са предпочели да гласуват с хартиена бюлетина, в това число и знакови защитници на машинното гласуване.
Тя отчете, че местните избори се провеждат в два тура и в две последователни недели и в случа на балотаж всички машини трябва да се върнат, сертифицират, изпратят обратно в секциите в изключително кратки срокове. „По данни на експертите дължината на протокола от машинното гласуване ще достигне 10-15 метра“, посочи още д-р Дариткова.
Според нея отчитането на машинния и хартиения вот ще предизвика забавяния. Тя подчерта, че няма машинно преброяване на вота, а само машинно гласуване с ръчно преброяване на вота. "На изборите за ЕП е отчетено некоректно преброяване на преференциите при машинно гласуване", посочи още д-р Дариткова.
"На местните избори съществува сериозна опасност да се нарушат изборните резултати и те да бъдат оспорвани", изтъкна още председателят на ПГ на ГЕРБ. Тя обърна внимание, че в повечето държави - членки на ЕС не се провежда машинно гласуване. Според нея се очертава риск от загуба на доверие в изборната система на България и затова ГЕРБ предлага на местните избори през 2019 г. да не се прилага машинно гласуване.
"Наистина, ако ценим демократичното право на всеки българин да гласува за свои представители в местната власт, трябва да преосмислим прилагането на машинното гласуване. Ще помоля защитниците му да не внушават фалшиви надежди, че това е панацея срещу купения и корпоративен вот", допълни д-р Дариткова.
"Не искаме да подложим на риск бъдещия местен вот", каза тя и посочи, че ГЕРБ, "Воля" и "Обединени патриоти" държат да се проведат избори с легитимен резултат.