"Партийно политическата власт има стремеж да управлява съдебната власт". Това заяви бившият вицепрезидент и министър на правосъдието Маргарита Попова пред Нова телевизия по повод старта на процедурата за избор на нов главен прокурор. В продължение на 15 години тя беше и прокурор. "Не бива да се очакват сензации при този избор. Обществото се вълнува, защото става дума за нашата държавност, за това хората да получават от правосъдието повече от това, което очакват", добави Попова.
"Важно е какво законодателство ще направим ние. Доста неща се направиха и в Конституцията и в Закона за съдебната власт по въпроса за главния прокурор и как да работи прокуратурата", каза Попова като добави, че новият главен прокурор ще се избира по нови правила. "В момента в Министерството на правосъдието работят по проект за обширен проект, който касае конкурси, атестации за магистратите. Друг проект за отговорност на тримата големи", припомни бившият правосъден министър.
Попова разкритикува предложенията да се поставят на обсъждане промяна на правомощията на главния прокурор касаещи методическото ръководство на прокуратурата и възможността за надзор за законност. "Когато говорим, че трябва да отпадне надзора на законност и да няма право на методическо ръководство означава, че трябва да се променя конституцията. Решава този, който управлява", каза Попова, но уточни, че преди време правосъдният министър Данаил Кирилов каза, че ще се променя Закона за съдебната власт, но без промени в Конституцията.
"Как си представят някои хора промяна на методическото ръководство", възмути се Попова и уточни, че това означава да бъде уеднаквена практиката на цялата държава, което е свързано и с правомощията на председателя на ВКС. "Не може в Бургас и в Кулата да се разследва по различен начин", категорична е бившияг министър на правосъдието.
"През 2016 г. в Закона за съдебната власт умно беше разширено понятието надзор за законност на главния прокурор- това означава, че той упражнява точното и еднаквото прилагане на закона от прокурорите и следователите и спазване на правата и законните интереси на гражданите. Обратното какво означава - криворазбрана демокрация с ограничаване на правата на главния прокурор ли", попита Попова.