Сръбският външен министър Ивица Дачич заяви, че недоразумението с българския премиер Бойко Борисов е сложена точка и в случая става дума за лоша интерпретация на негово изявление, предаде Танюг, цитирани от 24 часа.
Дачич посочи, че е реагирал остро, когато медиите са предали, че Борисов предупреждава бъдещия шеф на европейската дипломация Жозеп Борел, който още не е избран, че не може да представлява позициите на Испания, а трябва да има предвид позицията на целия Европейски съюз, че Косово е независимо.
"Такова изявление предполага, че ЕС е признал Косово, а в съюза няма консенсус за това, защото пет страни не са признали Косово. Аз бях длъжен да реагирам на такова изявление", каза Дачич за телевизия Пинк.
Той добави, че е поддържал това мнение, докато българският външен министър Екатерина Захариева не му обяснила, че Борисов всъщност е казал, че новият шеф на европейската дипломация трябва да има предвид и позицията на другите страни по въпроса за Косово, а не само позицията на своята страна Испания.
"Казах, че не желаем да разваляме отношенията с България, но ако някой е наш приятел, той трябва да има предвид колко е важно Косово за Сърбия. Борисов не говори за качеството на сиренето в Сърбия в процеса на преговори с ЕС, а за териториалната цялост на Сърбия", каза Дачич. Той добави, че приятелите не "сипват сол в раната", която съществува, а проявяват разбиране един към друг, и Сърбия се отнася така към България.
Що се отнася до бъдещия върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността, Дачич каза, че той трябва да се придържа към позицията на ЕС, която е неутралитет по отношение на статута на Косово, и да го отбелязва със звездичка и бележка под линия, което значи, че не е признато като държава, а представлява територия.
Той заяви още, че Прищина третира несериозно всички подписани документи и за това свидетелства факта, че косовските представители не се появиха на неотдавнашната среща на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/ в Сараево, защото организаторите са ги представили не като държава, а със звездичка и бележка под линия.