Правопораждащо действие възниква от заседанието и гласуването с мнозинство повече от половината от общия брой народни представители от парламентарната група.
Това каза за БНР Христиан Митев от НФСБ, който беше избран за секретар на парламентарната група на „Обединени патриоти“ на заседанието, на което Волен Сидеров беше отстранен от председателския й пост.
„Промяната в правилника обуславя възможност за избор съответно на съпредседатели. Възможността за избор на зам.-председатели и секретари съществуваше така или иначе и в действащите преди заседанието правила за работа на групата“.
"Няма изискване „Обединени патриоти“ да заявяват в НС промените в правилника на групата. Въпреки това целия протокол е изпратен до председателя на НС", допълни Митев.
„Не мога да кажа какво проверяват точно колегите от Правния отдел на Народното събрание, но това, според мен, за което могат да се произнесат те, е има ли нарушение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Според нас такова нарушение и няма. Нормата, на която се позовава г-н Сидеров, регламентира правилата при учредяване на парламентарна група…. Всяка парламентарна група се ползва от принципа на автономност в своите действия, затова и изискването е само по отношение на конституиране на парламентарните групи в началото на Народното събрание“.
От октомври 2018 година е прието, че всеки вторник в 17 ч. има заседание на парламентарната група на „Обединени патриоти“, допълни Митев и подчерта, че депутатите от „Атака“ са поканени и на следващото такова:
„За съжаление колегите от "Атака" напоследък не идват, посочват уважителни причини за отсъствието си, но така или иначе не присъстват на тези заседания“.
Митев коментира, че „няма конкретен повод“ за смяната на Сидеров:
„…От повече от половин година сме снели политическото доверие от г-н Сидеров като председател на парламентарната група, тъй като, за съжаление, г-н Сидеров не изпълнява правомощията си като председател на групата, не свиква заседания, не координира работата й, не присъства не само на заседания на групата, но и, много често, на Народното събрание. Оказа се, че той от 100 работни само в четири има гласувания. Това на практика води до решението, което взехме….Остават по-малко от две години до края на мандата, а има доста работа, която трябва да свърши коалицията „Обединени патриоти“, съобразно програмата.…Разчитаме на „Атака“, просто не разчитаме да бъдем под ръководството на г-н Сидеров, тъй като смятаме, че той не може да се справи и явно има други, по-важни ангажименти. Освобождаваме го да се занимава с тях, а парламентарната група все пак да има ръководство, което да организира работата ѝ, така че тя да изпълнява своите задачи“.
Промените в парламентарната група на "Обединени патриоти" нямат нищо общо със стабилността на правителството, категоричен е Митев.
"Все едно да решим, че промените в групата на ГЕРБ с отстраняването на господин Цветанов са довели до промени в правителството. Както виждате, няма проблеми със стабилността на правителството и на управленската коалиция. Това са напълно нормални процеси..."