
"Несъстоятелно е сравнението, което националният омбудсман направи. Още
повече не сме забравили и една история с едни Костинбродски афери с едни двойни дъна , за които точно г-жа Мая Манолова обясняваше, с едни бюлетини, които се разнасяли, което се оказа един голям фалш. Ако някой в нашата демократична история, се е опитал да повлияе на изборния процес, то това е била тя."
Това коментира в предаването „Тази сутрин " депутатът от ГЕРБ Александър Ненков.
По думите му в машинното гласуване има и позитиви , но недостатъците са повече.
"Ние не сме против машинното гласуване , но не по този хибриден начина - засега
няма как да премахнем хартиения вот", уточни депутатът от ГЕРБ.
"Големият проблем с гласуването у нас идва от това, че изборните правила се променят непрекъснато. Това пречи както на администрацията, така и на участниците в изборите - политическите партии, които се явяват на тях и най-лошото - гражданите, които гласуват, все по-малко и по-малко, са отвратени от този ежедневен спектакъл".
Това заяви пък зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" и член на ИБ на НС на БСП Крум Зарков.
По думите му действията на управляващите- една напред, две назад, започват да действат много обезкуражаващо и притеснително. Той обясни, че не е нормално, в навечерието на всяка кампания, рязко да се правят изменения, което пречи на подготовката на изборния процес. "Грешките от лошата подготовка се използват като извинение за следващото упражнение. Едно и също всеки път", коментира социалистът. Той даде за пример машинното гласуване, което сега се премахва, отново с извинението за грешките на последните избори. Зарков обаче подчерта, че машините за евровота са били сертифицирани малко преди да тръгнат из страната, клипчето, в което се обяснява как да се гласува с тях, е било издадено два дни преди изборите, а машините са пристигнали след като е приключило обучението на СИК.
Крум Зарков коментира, че машинното гласуване се премахва, защото машините пречат на някои от най-отвратителните феномени в българския изборен процес - например не позволяват недействителни бюлетини, които са били повече от 7% на последните избори, и помагат резултатите да се отчитат по-честно.
Той подчерта, че управляващите тъпчат на едно място и само преди 3 месеца те са начертали пътна карта за машинното гласуване - 3 хиляди машини на евроизборите, 6 хиляди на местните избори и пълно машинно гласуване след това. "Сега тази пътна карта, по средата, се взривява, както и миналия път, и ще се започне от начало. Машинно гласуване има в Изборния кодекс от 2014 г.", каза още той.
Според него тези действия пречат на изборния процес, но и ще струват милиони на държавата ни, защото всяка промяна пречи на закупуването на нужните машини, тя ги наема и така те са скъпи.