Според него за 9 месеца Алексис Ципрас от крайноляв популист е успял да стане умерен държавник. "Виждаме как народът търси алтернативи - пак малко популистки алтернативи, но по-скоро в културно историческия ареал, защита на традиционни ценности, каузи, светини. Нормално е Ципрас да загуби частично влиянието си, тъй като той не е част от това течение", посочи Киряков.
Той подчерта още, че не Ципрас, а международните кредитори са в основата на реформатора за Гърция, както и че реформите са наложени отвън. Пред Bulgaria ON AIR икономистът Даниел Василев каза, че през 2017 г. именно чрез случващото се в Гърция сме станали свидетели на радикално вдигане на данъци, с което южната ни съседка е станала световен шампион.
"Това е генезисът на сегашните резултати от изборите. Хората разбраха, че те ще трябва да понесат проблемите от онова, което политиците им поднасят. Спасителният план е колосален политически компромис", обясни той.
В телефонен разговор икономистът и университетски преподавател доц. Йоким Каламарис подчерта, че след вота в Гърция предстоят доста промени в министерските постове. "Сириза" нямаше капацитет да обслужи подобно правителство. Не става дума за чистка, а за нормализиране на процесите в страната, която продължава да плаща тези неясни кредити", допълни той.