Приключи Националното събрание на ГЕРБ, което да гласува промени в устава на партията и в Изпълнителната комисия. На форума присъстваха около 1200 делегати на партията от цялата страна.
Преди началото на форума във видеообръщение председателят на Европейската народна партия Жозеф Дол заяви, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от самото начало разбира значението на местните структури за всяка една партия и изрази увереност, че промените ще бъдат стратегически за бъдещето на партията.
,,Искам да ви поздравя за победата на Европейските избори и най-вече специални поздравления за Мария Габриел, която бързо бе оценена в своя ресор, защото цифровизацията е бъдещето на Европа и на европейците и тя допринесе изключително много за това'', посочи Дол.
,,Оттеглянето на Цветан Цветанов е достатъчно е болезнена тема, така че нека да не я коментираме повече. Но изключването на Цветанов не е лесно решение. Мен ме боли най-много'', обясни лидерът на партията и премиер на страната.
,,Благодаря на Цветанов за лоялността. Но всичко това е демократично, партията е най-важна от всички, ако искаме да я съхраним. ГЕРБ е дисциплинирана партия, самите ние осъзнавваме какво изисква обществото. Виждате, че продължаваме с промените дори след като спечелихме изборите. А можех да изляза и да кажа: ''Колеги, народът ни прости, победители сме и вадим тази точка от дневния ред (освобождаването на Цветан Цветанов - б.р.)", но не го сторих, защото тук ключовата дума е ''справедливост''. Справедливостта е важна, защото хората ни гледат'', допълни Борисов.
,,Преди десет години беше достатъчно да кажеш, че ''Витошка'' ще стане пешеходна зона и хората да се зарадват, или че по магистрала ''Струма'' ще си ходят до море и довечера ще си вечерят вкъщи. Всичко това вече е факт. Дори вчера се видях с Григор Димитров и той остана изненадан от промените, които вижда в държавата. На практика ние нямаме опоненти в тази част на направеното, защото толкова много е направено. Няма да смогнем във времето, което сме си задали, за да изредим всичко, което е било свършено. Но преди всичко хората искат справедливост. Днес всички карат по "Струма", Северната тангента, Южната дъга... А и днес 16-17-годишните едва ли си спомнят времето, когато ''Витошка'' беше пълна с джипки на мутри'', припомни министър-председателят.
,,Хиляди изговориха, че партиите взимат много пари и трябва да е един лев и тогава всички гледаха нас. И ние се вслушахме и го направихме, макар и по-късно, но го направихме, защото това поискаха 2,5 милиона души. Не разбирам как така унищожаваме опозицията. Те самите, понеже са коварни, не казват колко да е субсидията, за да подлъжат хората. От тяхна страна изобщо не е постъпвало предложение за размера на партийната субсидия'', коментира Борисов темата с парите на партиите.
,,Нека Изпълнителната комисия да се събере и да каже какъв ще бъде размерът на членския внос, защото всеки, който е на по-висок пост, трябва да плаща повече, защото взима и по-висока заплата. Ако искаш да си партиен член, дали е лев или два, няма значение, но това дава възможност за чистота и прозрачност'', посочи още лидерът на ГЕРБ.
,,За жалост някои не ме разбраха, когато им обяснявах за сините лампички. Няма да има милост за никого, защото иначе партията няма да съществува. Имаме строителство, имаме развитие, България стана световно име в борбата срещу контрабандата на цигари, БВП-то нарасна, затова си позволяваме да вдигаме доходите с 10 процента'', поясни Борисов.
Той обяви, че иска за местните избори срещи с обществеността.
,,Ще искам срещи с обществеността, за да ги чуя какво мислят за нашите кметове и общински съветници. За да видим дали не сме станали номенклатура във времето. Има хора, които искат да участват в партийния живот, но местният феодал не ги допуска, защото вижда конкуренция, а ние трябва да се обновяваме непрекъснато. Така че трябва да се направят радикални промени в местата, където губим, като Плевен, например. Там вече ни се смеят при толкова направени неща за града. Ето защо там трябва из основи да се реже'', подчерта премиерът Борисов.
Борисов заяви, че по време на своето европредседателство България е избрала най-трудната задача - Балканите - място на войни и раздори във всяка една сфера.
,,За първи път променихме осите и София влезе в тях с важна и отговорна задача'', посочи премиерът. Той отбеляза, че догодина страната ни и Северна Македония ще ръководят Берлинския процес и добави, че това е като мини европейско председателство, защото в него участват Германия, Франция, Великобритания, Италия, Австрия и са предвидени повече от 30 срещи на високо ниво.
,,В Триест, понеже не бяхме членове, тогавашният премиер Джентилони ме покани като личен гост да видя за какво става въпрос. И след една година ние заедно със Северна Македония - нали разбирате как отеква. България и Северна Македония заедно. Не Гърция и Северна Македония, не Сърбия и Северна Македония. Знаете ли как отеква? Затова, Кате (Екатерина Захариева - б.р.), така реагира моя приятел Ивица - защото винаги оста е била Атина-Белград. България никога не е участвала в тези процеси, не е чувала за тях или е чувала, но нямаше как. Иначе ни е добър приятел, знаеш, но ги е яд малко. На Балканите завистта винаги е била едно доста силно изразено качество. Но ние за нашите братя сърби ще работим, ще помагаме. Неслучайно догодина октомври ще ние е готова и магистралата с Белград'', заяви Борисов.
,,Не ти дадох да подскочим или да реагираме силно не за друго, а защото разбирам сърбите колко ги боли за Косово. Разбирам ги, обичам ги, трудно им е. Но в същото време така или иначе, ако не се разберат с Косово, няма перспектива за целия регион, не само за тях. Колкото и да е болезнено, там трябва да се вземе окончателно решение. Това е като камъчето в обувката - не го ли извадим, не мине ли, колкото и да си говорим за инфраструктура, дигитална свързаност - няма как'', коментира премиерът.
,,Ние искаме да има АМ ''Хемус'', да има ред, справедливост и доходите да се вдигат непрекъснато, защото само при тази икономика това можем да го гарантираме. Така че всеки да гледа какво прави, но да го прави с акъла си'', завърши Бойко Борисов.