С политически дебат нито ще направим учебниците по-добри, нито децата ни по-знаещи, заяви председателят на Комисията по образованието и науката Милена Дамянова в края на дискусията за съдържанието на учебниците по всички учебни предмети.
„Този път смятах, може би наивно, че ще избягаме от политическото говорене от темата за учебниците. Особено историята е тема, която е изключително удобна за това. Провеждат се дискусии, обсъждания, събират се мнения на учители“, посочи тя и отчете, че въпросът е как върви този процес.
„Как поставяме целите и задачите на тези учители, за да знаем какво искаме от тях. Ясно сме записали в закона, ясно е записано в наредбата на министъра за книжките и учебниците, как трябва да се провежда процедурата, кой одобрява учебните програми. Знаем, че темата е удобна за политическо доверие, но истината е, че с политически дискусии по тази тема, губим доверие. Сриваме доверието в учителите, академичната общност", коментира Милена Дамянова.
"За мен политическият дебат по тази тема не трябва да се случва. Да, аз не съм историк, затова няма да изказвам мнение по темата за учебниците по история, защото това е несериозно. Професионалистите според мен трябва да водят този дебат, експертите, учителите. Дебатът трябва да се води професионално, от професионална общност, а не от парламентарната трибуна“, допълни още Дамянова.
Тя посочи, че е против идеологизирането на учебното съдържание и това е записано в закон. „Не трябва да се премълчават факти, събития, които са ясни, които са част от историята“, каза още Милена Дамянова.