Свободата на авторите на учебниците не е абсолютна, защото те утре могат да решат да проповядват религиозен фундаментализъм или положително отношение към национал-социализма. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на изслушването си във връзка със съдържанието на учебниците по всички учебни предмети във връзка с твърденията на депутата от БСП Ирена Анастасова за политически натиск върху авторски колективи.
„Проблемът не е толкова и само процедурен, колкото морален. Ние имаме подмяна на учебната програма с различни техники е подменена учебната програма и отношенията и нагласите, които тя трябва да гарантира. Тези отношения и нагласи са проекция на целите на образователната система. Всички живеем в ред и общности. За нас това е редът на националната държава, правовата държава. Те си имат базови институции. Те са човешките права и свободи. Институциите на демокрацията. Възприели сме пакет от ценности и съответно трябва да възпитаме децата в отношение към тези ценности. Респективно трябва да отречем това, което е в противоречие с тези ценности. Вие отричате моята държавническа и политическа отговорност аз да се намеся. Казвате, че академичната свобода, на авторите трябва да бъде абсолютна. Не е абсолютна първо, защото става въпрос за учебник и второ, защото аз нося някаква отговорност и тя е да гарантирам точно това отношение в учебниците и учебните програми“, допълни Вълчев.
Според него въпросът е морален.
„Факт е, че ние имаме учебници, които изглеждат тотално различно. Факт е, че в единия учебник прави силно впечатление, че са подменени основни, базови ценности и отношения“, допълни още Вълчев. Той попита защо той да няма право на отношение, а академични лица, които са били членове на ръководен орган на политическа партия, да имат това право.