Президентът Румен Радев прикани в Пекин представители на китайския бизнес да инвестират в България. Условията за нашето бизнес сътрудничество и партньорство непрекъснато ще се подобряват. Приканвам ви да използвате този прекрасен шанс и да инвестирате в България, каза държавният глава на българо-китайски бизнес форум в посолството ни в Пекин, в рамките на държавното си посещение в Китай, отбелязва 24 часа.
Към форума имаше голям интерес, събраха се десетки представители на китайския бизнес, които да обменят контакти с български компании в различни сектори.
Президентът Радев посочи три важни, по думите му, условия за успешно сътрудничество на бизнеса - политическа подкрепа на най-високо ниво и добри политически отношения между двете държави; добра бизнес среда и ниски данъци; условия за бърза и ефективна комуникация и връзки между бизнеса от двете страни.
Между България и Китай има отлични политически отношения, основани на взаимно доверие и дългогодишно приятелство, посочи държавният глава, като добави, че се очаква с китайския му колега да обявят издигането на двустранните отношения на качествено ново ниво. Имате пълната политическа подкрепа и от двете страни за разширяване на бизнес сътрудничеството ни, добави Радев.
Той изтъкна пред присъстващите инвестиционните предимства на България, като посочи, че България не само е член на ЕС и от това произтичат много предимства, а също така е държавата с най-нисък плосък данък в Съюза, с най-ниските оперативни разходи, с един от най-високите растежи на брутния вътрешен продукт в Европа, със стабилна финансова система, ниска инфлация и намаляващ дълг.
България предоставя висококвалифицирана работна ръка, каза държавният глава и увери, че правителството полага усилия непрекъснато да подобрява бизнес средата и да намалява административната тежест и бюрокрацията.
По третото посочено от него условие Радев каза, че днес със Си Цзинпин ще обсъдят няколко конкретни инициативи - да се открие пряка въздушна линия Пекин - София; да се открие клон на водеща китайска банка в българската столица, което ще облекчи търговския и инвестиционния обмен; откриване в София на българо-китайски център за развойна дейност и иновации, като с част от неговия финансов фонд да се подкрепят китайски компании, които искат да развиват съвместно иновативна дейност.
За тези от вас, които не смятат да разкриват производство в България, има и други привлекателни опции, каза още президентът Румен Радев, като добави, че ако изнасят продукция за Европа и ЕС като цяло, България е най-доброто място за изграждане на логистични хъбове - като данъци, оперативни разходи, и като съотношение качество - стойност на услугите.