"Двуличие на Нова демокрация по македонския въпрос" е заглавието в грацкия вестник "Етнос", под което вестникът коментира разкритията на вестник "Документо" в неделя, според които през 2005 г. тогавашният премиер Костас Караманлис в писмо до американския президент Джордж Буш е приел като основа за преговори името Република Македония - Скопие, както и евентуалната употреба на друго име от трети страни. Караманлис се е отказал и от настояването за промяна на конституцията на северната гръцка съседка.
Вестникът пише, че премиерът Алексис Ципрас е обвинил сегашния лидер на Нова демокрация Кириакос Мицотакис в патриотарство и е поискал от него да се извини на гръцкия народ. Сътрудници на Караманлис не са опровергали съдържанието на писмото и са го определили като "тактически ход".
Рухва "непримиримата македонска борба" на Нова демокрация, пише и "Ефимерида тон синдактон". Вестникът цитира министъра на външните работи Йоргос Катрунгалос, който заявява, че политиката на Нова демокрация е лицемерна и подчертава, че тогавашното правителство е било готово да приеме име без географско определение, без конституционна промяна и без erga omnes, отбелязва в анализа си 24 часа.
"Та неа" пише, че "Европа обръща гръб на Ципрас". Според изданието европейските столици и големите медии приемат за даденост, че Нова демокрация ще има абсолютно мнозинство в новия гръцки парламент, като същевременно подкрепят икономическата й програма за окончателен изход от кризата.
В неделното си издание "Катимерини" публикува обширно интервю с лидера на Нова демокрация Кириакос Мицотакис, който споделя плановете си за първите стъпки на правителството му след очакваната победа на партията на изборите следващата неделя.
Той се ангажира до 2021 г., когато ще бъдат отбелязани 200 години от началото на Гръцката революция, да представи пред света "една възродена и светла Гърция". Мицотакис заявява, че вече е готов графикът и законодателната програма за следващата година. Той не разкрива имена от бъдещото си правителство, но обещава, че парламентът няма да излезе в лятна ваканция, освен традиционните почивни дни около 15 август, когато се отбелязва Успение Богородично.