В центъра на поредицата от разговори днес на вицепрезидента Илияна Йотова в Черна гора беше разширяването на Евросъюза и съдбата на Западните Балкани, съобщава 24 часа.
Страните от Западните Балкани получихме силен тласък към ЕС, благодарение на вас станахме видими за ЕС, е казал премиерът Душко Маркович, с когото беше първата среща днес.
Ще настояваме на срещата от Берлинския процес в Познан България да стане редовен член на този формат, тъй като тя показа, че има способности и визия за развитието на Западните Балкани, е изтъкнал той. Според него държавите от региона не трябва да вървят в комплект в процеса на разширяване на ЕС.
На същата позиция е и председателят на комисията по външна политика към Скупщината Андрия Николич. Промяната на границите на Балканите може да бъде непопулярно решение. Черна гора смята, че трябва да се работи за мира и сигурността в региона, обясни пред български медии той.
По думите му, България е от страните, които правилно разбират потребностите на региона и именно затова Черна гора е получила правилната подкрепа по време на присъединяването си към НАТО и сега - по пътя за ЕС.
Очакваме като наш приятел България да продължи на подкрепя усилията ни за присъединяване, от една страна, и от друга - да бъде сериозен лобист в ЕС по отношение на политиката на разширяване, надява се Николич.
Да се спазва принципът за отделно присъединяване на всяка държава, а не в пакет, се обяви той. Черна гора е отворила 32 преговорни глави, като три от тях са временно затворени, а това, че сме толкова напред в преговорния процес, ни превръща в лидер сред държавите кандидати за членство, подчерта той.
Министърът на външните работи Сърджан Дарманович и Илияна Йотова са се обединили около тезата, че поредното отлагане на започване на преговорите за присъединяване на Северна Македония и Албания е лош знак за страните от Западните Балкани и води до загуба на доверие в ЕС. Дарманович е поискал от вицепрезидента на България да "държи" политиката по разширяването в дневния ред на Съюза