"И сега може да се проведе успешно разследване срещу „тримата големи“, стига да има кой да го направи."
Това обясни пред журналисти в парламента министърът на правосъдието Данаил Кирилов и уточни, че някой назад във времето не представял добре позицията на българската държава по тази тема.
„Няма нищо общо с конкретни лица това предложение. Крайно време беше да стартираме работата по този въпрос, който беше визиран в предходните доклади на ЕК. Така че надявам се да започне един широк подробен дебат в тази връзка, включително и по въпроса дали мерките да обхващат „тримата големи“ или да се отнасят само и единствено за главния прокурор – така, както се тълкува решението на Европейския съд за правата на човека. Това не означава обаче, че не трябва да коментираме статута на „тримата големи“, който е установен еднакво в Конституцията“, посочи още министърът на правосъдието.
Той поясни, че макар и функциите на „тримата големи“ да не са еднакви, статутът им е сходен и е конституционно обусловен със 7-годишен мандат.
„Следва и основанията за прекратяване на този мандат, ако приемем, че това е възможно да се урежда със закон, трябва да бъдат еднакви. Затова и първото ни предложение е в този смисъл“, поясни Кирилов.
„Специално за Лозан Панов – ние даваме свръхзащита на Лозан Панов с мерките, които сме предложили“, уточни той.
"Оставката е най-добрият залог за добросъвестна работа - всички да знаят, че правосъдният министър може да си отиде във всеки един момент", посочи още Данаил Кирилов и обясни, че отвътре му дошла идеята да заяви, че ще си подаде оставката, ако не падне мониторинговият доклад за България до края на мандата на тази Европейска комисия.
Той припомни още, че е подавал оставка и като областен управител на София, и като общински съветник от ГЕРБ - също.