Според мен е абсурдно да се отдели сделката с жилището на съпругата на г-н Лозан Панов от останалите, сякаш е редовна. Да, тогава г-жа Панова не е била официално обвързана с него, но сега е. Не знаем дали са се познавали, но всички тези отговори трябва да получат решение от компетентните органи - дали от Инспектората към ВСС, дали от НАП, която да провери фирмата. Такава бе оценката на юриста Марин Киров във "Всичко коз" на опитите рекордно евтината покупка от "Артекс" на жилището на жената на Лозан Панов да се отдели от останалите подобни от хора във властта, довели вече до 4 оставки сред управляващите.
Според него информациите, че тя платила ниска цена - само 225 евро на кв.м, заради продажба на имот, са "фалшива новина". "Една лоша услуга на приближени или симпатизанти на сем. Панови. Проблемът е, че не се закупува апартамент, а право на строеж - тя е закупила правото на строеж, и, съвсем случайно, в този момент е избрала фирма "Артекс" да построи този апартамент на обща цена от 81 000 евро", посочи Марин Киров.
"Въпросът е тези 81 000 евро реалната цена ли са? Ако се вгледаме в нотариалния акт, се вижда, че са предвидени много високи неустойки за фирмата - общо 280 000 евро. Дали това е истинската цена на апартамента? Но и така пак идва твърде ниска", коментира юристът, като добави, че според негови колеги подобни сделки са класическа схема за избягване на данъчно облагане. "Не се плаща цялата цена, а правото на строеж, услугата", изтъкна той.
Още интервюта и коментари ще намерите тук
"Такава е неписаната и писана практика - неустойката да покрива разходите. Но произходът на средствата остава неясен. Аз не виждам защо се прави опит тази сделка да се отличи от останалите - принципът е един и същ", каза още Марин Киров.
"Въпросът тук е на какво е символ ситуацията с "Артекс": на голяма политическа корупция или на ексцентрична фирма, която продава с псалми апартаменти. Дали става дума за бизнес, който се възползва, дори защото имаме намеци от главния архитект на София за оказан му натиск, или говорим за нещо много по-голямо", запита Марин Киров.
Според него покупката на евтини жилища от публични личности и хора с голяма власт и позиции показва, че "борбата с корупцията в България ще е много тежка".