Оценката за проведените европейски избори е за честни, спокойни и успешни. Това обяви председателят на Централната избирателна комисия Стефка Стоева в началото на на представянето на доклада на ЦИК за проведените на 26 май избори за членове на Европейския парламент от България.
Докладът е представен в Комисията по правни въпроси в Народното събрание. „Анализът, който ви предлагаме, е обсъден от всички колеги, които в момента са на работа – 17 членове на ЦИК, и е гласуван с мнозинство от 14 гласа. Акцентът е върху машинното гласуване, което беше акцент и в целия процес на изборите“, изтъкна Стоева. Според нея избирателната активност е била е обичайна за страната при този вид избори.
Увеличаването на секциите с машинно гласуване на местния вот вероятно ще доведе до повишаване на грешките в протоколите на СИК и може да повлияе на резултата. В 77 секции на евровота са установени несъответствия между данните от машинното гласуване и попълнените в протокола числа по разпределение на гласовете по кандидатски листи. „В 1139 секции са установени несъответствия между данните от машинно гласуване и попълнените в протокола числа относно разпределение на предпочитанията за кандидатите в кандидатските листи на партии и коалиции. Общата разлика в подадените преференции на национално ниво е 4 168. Като цяло близо 40% от протоколите на СИК с машинно гласуване съдържат грешки при отчитане на действителните гласове или на преференциите, но важното е, че тези несъответствия, в тези избори категорично не водят до промяна на резултатите“, подчерта още Стоева.
"Гласуването с машини само на 7.59% от избирателите показва, че тази форма на гласуване е неоправдано скъпа. Много вероятно е тази цена да е още по-висока на предстоящите местни избори, за които законодателят предвижда да се гласува машинно вече в 6000 секции или в 67% от секциите в големите населени места", смята Стоева.