"Липсата на закон за частния фалит оформя два потока - към сивия сектор и към Терминал 2."
Това каза омбудсманът Мая Манолова. Тя бе домакин на дискусия, на която представи проект на Закон за личния фалит. Манолова припомни, че България е единствената страна в ЕС без такъв закон.
Темата за вечния длъжник остава болезнена, добави Манолова и за да поясни, че трябва да се търси баланс, посочи, че все пак е важно кредиторите да удовлетворят своите вземания, а държавата да предпази гражданите. През 2017 г. просрочените задължения са 4,7 млрд евро, като само потребителските са около 400 млн евро. Така над 12 сто от всички заеми попадат в графата лоши кредити. Това е три пъти повече от средното за Европа.
От друга страна състоянието на законодателството дава превес на монополисите и ощетява откъм права гражданите, посочи Манолова. Законът за частния фалит цели да подкрепи хората, коита са изпаднали във временна невъзможност да плащат заемите си, като се предлага бърза процедура пред съда.
Именно това е органът, който ще прави проверка на длъжника. Несеквестируемият минимум да се запази, а тези, които нямат пари за адвокат, да могат да получат правна помощ, предвижда проектът.