В България няма яснота, какво и колко е необходимо за партийна дейност.
Това каза за дневния блок "Добър ден" на радио "Фокус" икономистът проф. Боян Дуранкев от АБВ във връзка с предложенията за намаляване на партийната субсидия на 1 лв. за действително получен глас.
Той обясни, че всички партии са получавали официално и неофициално пари от дарения, членски внос, помощи, като допълни, че голяма част от партиите са получавали не по 11 лв., а повече – нещо, което, по думите му, мълчаливо са приемали.
Според него парламентарно представените партии стават финансови монополисти, защото изпреварват всички останали партии извън парламента, които не получават субсидия, освен ако не са преминали необходимия процент бариера. „До този момент в България няма никакви сметки и разчети, какво е необходимо за партийна дейност. Иначе всички партии искат да си имат собствени телевизии, собствени вестници, партийни секретари във всяко село, във всяка паланка.
Разходите за партиите, които са толкова много у нас, със сигурност вече надхвърлят разходите от времената на Живков за тогавашните две партии. Това, което става в момента, е по логика, която е без ясни изчисления и без сметки“, обясни икономистът. Проф. Дуранкев добави, че в много отношения партиите приличат на НПО-тата.
Трябва да се постави паралелно въпросът за субсидиите на партиите, заедно с това по какъв начин и доколко трябва държавата да помага на НПО-тата, каза още той и допълни, че има силно облагодетелствани неправителствени организации, които по един или друг начин помагат на своите партии. Големият въпрос е, как големите партии да бъдат подпомогнати от държавата и бизнеса, обобщи икономистът.