Петчленен състав на Върховен административен съд окончателно реши в района на благоевградското село Логодаж да не се разработва нова кариера за инертни материали. През април 2016 г. министърът на енергетиката Теменужка Петкова издаде разрешение на „Интерпром“ ЕООД за разработване на кариера в района на селото, което предизвика бурна протестна реакция на местното население със заплаха за блокиране на пътя към границата, пише Струма
„Площта беше огромна – 700 дка, заради шума, вибрациите и прахоляка при взривовете и преминаване на тежкотоварните коли много хора казаха, че ще напуснат селото и имаше реална опасност от тотално обезлюдяване“, припомни страховете кметът на Логодаж Пламен Червенков. Той заедно с колегите си от Зелен дол – Ангел Младенов, и Селище – Благой Панайотов, и петима жители на Логодаж заведоха дело срещу министерската заповед. „Гневът на местното население бе продиктуван от факта, че мястото на новата кариера е само на 500 метра от къщите в селото и е в непосредствена близост до кладенеца, който е основен водоизточник. Освен това в района вече работят 2 кариери и трета ще наруши екологичното равновесие, ще се съсипят пътищата и ще се блокират възможностите за развитие на туризма“, припомни причините за масовото недоволство през 2016 г. адвокатът на жалбоподателите и общински съветник Гергана Янчева.
Определеният терен на новата кариера бе на около 600 м от кладенеца до черквата „Св. Архангел Михаил“, на около 520 м от коритото на река Клисурска, на близо 590 м от санитарно-охранителната зона на водоизточници и съоръжения на питейно-битовото водоснабдяване. „На 100 м от черквата е водохващането, от което с помпи снабдяваме с вода цялото село, когато дебитът на гравитачната вода намалява“, обясни Пл. Червенков. Становището на съда и съдебно-техническата експертиза потвърждават притесненията на логодажани , че при взривните работи има сериозна вероятност възникналите трептения и деформации на скалния масив да предизвикат влошаване на качеството на водата и намаляване на дебита на църковния кладенец, на водоизточниците за собствени потребности на населението от сондажен тип, както и на евентуалните източници на минерални води, както и е възможно замърсяване на подпочвени води с токсични химични съединения.
Съдът констатира редица нарушения, като това, че производството е започнало в нарушение на чл. 26, ал. 1 ЗПБ, тъй като в издадената служебна бележка от началника на отдел „Национална геоложка служба“ няма данни да е извършена проверка по Закона за съхранение на въглеродния диоксид в земните недра. Не е изпълнена и процедурата по чл. 2, ал. 3 във вр. с ал. 2 от Наредбата, както и на изискванията по Закона за водите и плана за управление на речните басейни в Западнобеломорския район. В разрешението за проучвателни дейности за нова кариера не са включени направените от Агенция „Пътна инфраструктура“ забележки, според съда липсва житейска и правна логика изискванията да бъдат изпълнени след издаване на разрешението, без да бъдат съобразени при издаването му и без да бъдат включени изрично в условията на разрешителното.