„На нас не ни е необходим светец за главен прокурор, а човек, който решава проблеми, без да създава такива. Не е толкова трудно да бъде намерен такъв човек“. Това коментира пред БНР Ива Пушкарова от Фондация за развитие на правосъдието. Пушкарова оглавяваше Комисията по помилванията към вицепрезидента Маргарита Попова в периода 2012-2017г.
„Първият въпрос, който трябва да се постави при процедурата за избор на този конкретен главен прокурор, за мен е, че политиците като цяло не управляват мъдро и компетентно обществените нагласи и очаквания в тази посока. Цялостните дебати създават свръхочаквания, че се търси и ще се намери свръхчовек. Създава се излишна драматичност при избора на този човек, включително вътре в самата прокуратура. Не смятам това за полезно“, изказа мнение Пушкарова в интервю за предаването „Преди всички“.
Според нея никога няма да имаме напълно прозрачна процедура, а и не е необходимо:
„Твърде много са величините в уравнението, твърде много хора участват в избора на кандидати. Да търсим пълна прозрачност или публичност, не е разумно и не е необходимо“.
Ива Пушкарова подчерта, че във всяка държава винаги е имало опит прокуратурата и съдебната система да бъдат поставени под политическо влияние. „Това е фактор, с който ние трябва да се съобразяваме като обективен. Въпросът е да намалим неговото влияние“, добави тя.
По думите ѝ без политика не е възможен изборът на главен прокурор. Според нея опитът да се избяга от тази истина е част от проблема.
„В същото време българският закон включва множество обективни критерии, които са насочени към това да ограничат не толкова политическия, колкото партийния избор и да ограничат смесването на политическия избор и поставянето на бъдещия главен прокурор под политическа зависимост. Търсим политически и всякак независим човек. Това не пречи неговият избор да бъде повлиян от политически тези. Разграничаването – докъде е правната политика в избора на главен прокурор и откъде нататък вече са нелегитимни опити той да бъде поставен под политическа зависимост, е това, което би гарантирало достатъчна прозрачност и легитимност на избора“, обясни експертът. Тя добави мнението си за предстоящия избор:
„За съжаление, ще трябва да разчитаме на моралната и професионална компетентност на тези хора да изберат някой, който може би е по-добър от тях. Не знам дали те ще могат да го разпознаят, или не, твърде съм скептична. За съжаление, работим с тези реалности“.