"Неразбирателство със Северна Македония идва не от разминаване във фактите, а от опита за политическата им фалшификация от гледна точка на антиевропейска идеология." Това каза в ефира на Радио „Фокус“ българският евродепутат Александър Йорданов. Той подчерта, че разговорът с Република Северна Македония вече има историческа вреда.
„Той започна много преди да се създаде тази двустранна комисия и много преди да бъде подписан договорът между България и Македония. Въпросът е, че няма да бъде решено така лесно отношението ни към това, което политиците наричат обща история. Многократно съм подчертавал, че понятието обща история е по-скоро политическа метафора, защото обща история може да има само общ народ“, обясни Александър Йорданов.
По думите му историята не може да бъде обект на политическа търговия.
„Ние нямаме нито моралното, нито политическото право да променяме факти, които са абсолютно доказани. И не можем да променяме самоопределянето на хора, които вече не са между живите. Ако една или друга известна личност, родом от територията на днешна Република Македония, в миналото се е самоопределяла, тоест сама е твърдяла за себе си, че е българин, или българин от Македония, то такава тя трябва да си остане в историята", каза Йорданов
"Ако двете държави искат политиците от двете страни да почитат такава историческа личност, то те най-напред трябва да почетат нейното самоопределяне, особено ако то е направено в автобиография. Въпросът за самоопределянето на починалите вече хора от историята в миналото е ключов точно толкова, колкото е ключов въпросът днес как се самоопределят днешните македонци. И в този смисъл с подписването на договора между България и Македония ние сме приели, че македонците имат право да разказват историята си такава, каквато са я направили след 1944 година. В този техен разказ за историята, в това тяхно самоопределяне след 1944 година България не може и не се намесва, но по същия начин те не могат да се намесват в българската история преди 1944 година, част от която е животът и съдбата на хората, живеещи на територията на днешна Република Македония“, каза още Александър Йорданов.