Президентът Румен Радев призова участниците в 23-ото издание на ежегодния Икономически форум в Санкт Петербург да инвестират в България. След 15-минутната си реч на български език пред форума той се обърна на английски към 4000 души в залата с призив да използват шанса си за инвестиции в България като даде за пример германските инвестиции през последните години.
По-рано на среща с премиера на Армения Никол Пашинян, който също участва във форума, Радев получи покана България да участва в строителството на магистрала Армения - Иран като част от транспортния коридор между Черно море и Персийския залив, към която имал интерес Китай и проектът можело да бъде финансиран в рамките на инициативата 16+1.
В речта си пред Петербургския икономически форум Радев се обяви за многостранна дипломация в рамките на Организацията на обединените нации (ООН). „Може би и ние, политиците, трябва да намалим децибелите. Все още сме далече от хармонията, която очакват от нас гражданите на света, но като начало е добре да започнем да се чуваме. Желаещите за диригентското място в световния оркестър растат, но всеки идва със своя собствена партитура, често без дори да се ръкува с оркестрантите. Ако искаме да има устойчиво развитие на човечеството, крайно време е всички заедно да определим ясни правила за петолинието и нотите. Да пишем заедно музиката, с отчитането на спецификата на всеки един инструмент. Мисля, че мястото за една такава дейност е ясно - ООН. Докато не се научим да уважаваме тази организация, да използваме нейния мощен потенциал, да укрепим нейните инструменти и механизми, няма да произвеждаме мелодия, а фрагментация, напрежение и конфликти”, каза Радев.