Скандали за корупция и апартаменти доминираха изминалата предизборна кампания преди Европейските избори у нас, каза за радио "Фокус"-Пазарджик Десислава Костадинова, народен представител от 13 МИР-Пазарджик.
Тя изрази надежда, че това поставя началото на един процес на очистване. „Трябва да признаем, че преди у нас не се е случвало така мащабно да се разследват и проверяват сигнали за имотни и другипозодрения за нередности. Имаше единичен случай с къщата на Христо Бисеров – депутат от СДС и ДПС през 2000-2001 г. и толкоз. Вътрешнопартийният проблем в БСП, е много сериозен. Стремежът на Корнелия Нинова да създаде нова група политици, които да са обвързани с вярност и лоялност към нея, доведе до противопоставяне с много от старите бесепари по места.
Ако тя не постигне диалог с тях, дори да спечели вътрешните избори в БСП за лидерското място, това няма да свали напрежението в партията. Нинова не направи левицата привлекателна. Това е друг голям проблем, който тя не можа да реши. БСП продължава да е капсулирана от стари партийни кадри с по 30-годишно, че и повече, присъствие. Не привличат нови симпатизанти в центъра и това води до дългосрочни проблеми в левицата. Въпреки парата в свирката, погрешни социологически поручвания, даващи й предимство и т.н., БСП се издъни, защото тези предварителни социологии са малко особени, тъй като повечето от анкетираните хора вече са наясно коя агенция на кого е и отговарят невинаги откровено като крият вота си“, заяви Костадинова.
Тя допълни, че по-важно е обаче, че БСП не успя да вземе протестният вот, какъвто безспорно имаше. Той отиде при хора като осъдената на първа инстанция кметица на Младост Иванчева и други участници в евроизборите. „Вотът у нас се отличи с това, че очевидно няма остър дебат, какъвто има във Франция и Великобритания, където темата за Европа, ЕС предизвиква бунтове, протести и разделения.
Големият проблем в нашата предизборна кампания бе, че не се коментираха европейските теми и политики, а вътрешни проблеми. За нас е от голямо значение темата за българските емигранти и какво може да се направи те да се върнат. Така, както направиха Полша, Естония и др. Това е една много важна тема за нас, която няма как да се реши със собствени средства и трябва да се търсят европейски средства и помощ. Много от западните страни са готови да сътрудничат затова на източноевропейските си партньори, защото дисбалансите, са проблеми на всички държави в Европа“, коментира също Костадинова.