
Народните представители приеха единодушно предложението на правителството промени в закона, които гарантират получаването точно на 11 лв. партийна субсидия, а със задна дата да върнат това, което не им е било дължимо.
Депутатът от БСП Крум Зарков съобщи в правна комисия: "Всяка една цифра, окято излиза извън 11 лева на глас, което е решението на Закона за държавния бъджет и е обсъждано сто пъти, би трябвало да събуди основателни съмнения най-първо при тези, които са ковчежниците на държавата."
"Ние продължаваме да настояваме за оставката на министъра на финансите, това са публични средства, разпределени не така, както е описано в бюджета", заяви депутатът от БСП Филип Попов, предаде Нова тв.
"Вземете големите сборници на ЦИК, аз съм се опитвал да го изчислявам в интерес на истината точно през 2016 г. и ще видите, че не етолкова лесно", каза правосъдният министър Данаил Кирилов и допълни: "Ние не смятаме, че има грешка по отношение на финансовия министър."
"Законът не е бил неправилен, неправилно е бил изпълнен", опонира депутатът от БСП Крум Зарков и допълни: "Поддържаме искането за оставка".
По време на заседанието стана ясно, че премиерът Бойко Борисов вече има отговор на това искане, казал на Кирилов да го предаде: "Мога да предам - категорично не. Относно по-живописното описание - мога после да ви го разкажа".
Правната комисия отхвърли идеята на "Воля” само парламентарно представените партии да получават субсидии. В момента по закон партиите трябва преминат 1%, за да получават средства от държавния бюджет.
До месец партиите трябва да върнат надвзетите суми за три години назад.
Партиите, които вече не са на политическата сцена - "Реформаторски блок", "България без цензура" и АБВ, вероятно за тях парите ще се броят за изтекли по давност.