Институтът за развитие на публичната среда представи анализ за изборите за Европейски парламент: преференциите, машинното гласуване и информираността на избирателите, предаде репортер на Novini.bg.
Машините за гласуване бяха разположени в 3000 секции във всички областни градове.
От изнесените днес данни стана ясно, че най-много избиратели са гласували с машини в 23-ти и 24-ти избирателни райони в София – около 40%, в Габрово – 37% и в 25-ти избирателен район в София. Най-малък е делът на избралите да гласуват с машини в районите на Кърджали, Търговище, Монтана, като той варира между 10 и почти 13%.
От правото си на машинно гласуване са се възползвали най-много от гласоподавателите на "Волт" - 53%, "Демократична България" – 49%, а в най-малка степен машинно са гласували подкрепилите ДПС - под 10%, ДОСТ – около 12% и "Презареди България" – около 9%.
В 309 секции гласовете с машина са повече от подадените с хартиена бюлетина. В една от секциите в София 83% от избирателите са гласували с машина. В добричкото село Стефаново 212 души, или 80% избирателите, са гласували с машина, а във Велико Търново почти 71% от избирателите са гласували с машина в съответната секция.
На пресконференцията беше отбелязано, че машинното гласуване е било съпроводено с редица проблеми, като например това, че обществената поръчка е проведена в последния възможен момент. Сякаш машините не бяха адекватно представени публично и това имаше ефект върху гласуването. Късно бяха изготвени и публикувани методическите указания, заявиха от Института за развитие на публичната среда.
В 1139 протокола има несъответствие между данните от машинното гласуване и окончателните резултати от изборите. Причините за несъответствията са неправилно пренасяне на преференции в окончателния протокол, пълно непренасяне на преференции в окончателния протокол, както и допуснати технически грешки – например в машинния протокол преференцията е за кандидат № 4, а в окончателния протокол преференцията е пренесена за кандидат №5.