Социологът Юрий Асланов, член на Националния съвет на БСП, коментира пред БНР, че негласуването не е форма на протест.
"Когато се каже, че 70% не гласуват или 30% гласуват, човек може да остане с впечатление, че става дума за огромна маса от хора, които не гласуват, и за малка част, които активни участници в политическия живот. Това не отговаря на истината, защото знаем, че избирателите са далече от това число, което фигурира в избирателните списъци. Голяма част от тези, които са вписани в избирателния списък, предварително знаем, че няма да гласуват или че не съществуват. Най-малко 1,5 млн. са в чужбина и знаем предварително, че те едва ли биха гласували. Профилът на негласуващия човек е различен в зависимост от специфичните избори", допълни той в предаването "Нещо повече".
„Новият белег на глобализацията, или както някои изследователи го наричат - на турбокапитализма, е непрекъснатото изхвърляне на все по-големи и все по-нови социални прослойки от обществените дела и, на първо място, от политиката“, каза той и допълни:
„Просто хората смятат, че това, за което се гласува, няма смисъл за тях. Особено на европейски избори се вижда, тъй като европейската тематика е по-далечна. Още тази есен ще видим една съвършено друга активност на местните избори, много по-висока“.
За да се „подреди“ БСП в оставащо време до местните избори, тя трябва да излезе на терен, убеден е Асланов.
„БСП има три големи проблема, които трябва да решава. Бидейки идейна партия, тя много се отдалечи от полето да идеите. По някакъв начин трябва да се върне там и да започне да ги формулира. БСП, по някакъв начин, трябва вътрешно да се разбере и да започне постепенно да възстановява колективния стил и метод на вземане на решения - нещо, с което в миналото беше известна. БСП. Трябва да се опитва да възстанови и диалога с останалите политически сили. Не може да стои в изолация и против всички“.