Правната комисия в Народното събрание окончателно върна старите прагове на преференциите - 7 процента от подадените гласове за парламентарни и за местни избори и 5 на сто за евродепутати.
Припомняме, че преференциалното гласуване бе обсъждано при промените в Изборния кодекс. При това точно в законопроекта, който бе внесен именно с цел да "поправи" обезсмислянето на преференциите, гласуван от ГЕРБ по предложение на ДПС при последните поправки в изборния закон.
"Ние първи внесохме мажоритарния закон, не искам по никакъв начин да остава какъвто и да е отенък, че на нас изборните правила ни влияят", коментира по- рано Борисов. Той заяви, че е бил "издебнат", докато е в чужбина и се е създало напрежение.
До "ремонт на ремонта" се стигна след обществено недоволство, намесата на премиера Бойко Борисов, внасяне на нов законопроект от ГЕРБ, съдържащ вече отменени текстове и преодоляване на президентско вето. Ако беше останал вариантът на ГЕРБ и ДПС, то на предстоящите европейски избори прагът за пренареждане на имената в партийна листа щеше да е над 100 000 преференции - колкото е "цената" на един мандат в Европейския парламент.
Днес с гласовете на ГЕРБ се отхвърли и предложението на Христиан Митев от квотата на „Националния фронт за спасение на България“ за 20-процентен праг на преференциите за местните избори.
Предложението на БСП да се избере нова ЦИК не беше одобрено. Според Борисов социалистите имат право единствено в това, че мандатът на комисията е изтекъл, но иначе законът бил техен и на Мая Манолова.
Не бяха подкрепени и предложенията на ДПС за отпадане на ограничението за разкриване на секции в чужбина, за агитация на чужд език, за отпадане на уседналостта и за видеонаблюдение в избирателните секции.